Այս օրերին Երևանում ընթացքի մեջ է Արվեստի համադրողների 6-րդ ամառային միջազգային դպրոցը, որի կազմակերպիչը Հայաստանի Արվեստի քննադատների ասոցիացիան է (AICA Հայաստան): Դպրոցը մեկնարկել է հուլիսի 25-ին և կշարունակվի մինչև օգոստոսի 4-ը: Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ Ասոցիացիայի նախագահ Նազարեթ Կարոյանը նշեց, որ միջոցառման շրջանակներում կայանում են ինչպես դասախոսություններ, այնպես էլ քննարկումներ, պրեզենտացիաներ, կոլեկտիվ ընթերցանություններ, ինչպես նաև այցելություններ Երևանի մշակութային հաստատություններ: Ամառային դպրոցի համակարգող, AICA անդամ Անժելա Հարությունյանը իր հերթին նշեց, որ դպրոցի նպատակներից մեկը արվեստը տնտեսական և քաղաքական դաշտ տեղափոխելն է:
Արվեստի քննադատ, Ալեքսանդրիայի ժամանակակից արվեստի ֆորումի տնօրեն Բասսամ էլ Բարոնին նշեց, որ ամբողջ աշխարհում, այսօր քննադատական մտքի պակաս կա, և այս դպրոցը կարող է օգնել արվեստը հասկանալուն: Նա դպրոցում կարդացել է գեղարվեստի և փորձարարական արվեստի տարբերությունների մասին դասախոսություն:
Կազմակերպիչների կարծիքով, այն տարեց տարի ավելի լայն շրջանակներ է ընդգրկում: Դպրոցի արդյունքում հայ արվեստաբանները կապեր են ստեղծում օտարազգի գործընկերների հետ, դպրոցից դուրս նախագծեր են ստեղծվում, իսկ բացասական կողմն այն է, որ արդյունքում չկա հանրային ազդեցություն: 6 տարիների ընթացքում դպրոցին մասնակցել են 150 հոգի 35 երկրներից:
Յուրաքանչյուր տարի միջազգային մասնակիցների թիվը կազմում է 10-12 հոգի, իսկ հայ մասնագետների թիվը` 4-5:

3 Август 2011 - 10:15 AMT
В эти дни в Ереване проходит 6-я Летняя международная школа координаторов искусства, организатором которой является Ассоциация критиков искусства Армении (AICA Армения). Школа стартовала 25-го июля и продлится до 4-го августа. На состоявшейся в Ереване пресс-конференции председатель ассоциации Назарет Кароян отметил, что в рамках мероприятия организованы лекции, обсуждения, презентации, коллективные чтения, а также посещение культурных учреждений Еревана. Координатор Летней школы, член AICA Анжела Арутюнян, в свою очередь, отметила, что одной из целей школы является перемещение искусства в экономическую и политическую плоскость.
Критик искусства, директор Форума современного искусства Александрии Бассам Эль Барони отметил, что сейчас во всем мире чувствуется недостаток идей, мыслей в сфере критики искусства, и что школа способна помочь в понимании искусства. В школе он прочитал лекции об отличиях между живописью и экспериментальным искусством.
По мнению организаторов, школа год от года развивается и расширяет рамки интересов. В результате армянские деятели искусства получат возможность поддерживать связь с зарубежными коллегами, создавать совместные проекты вне школы. Единственным недостатком школы является отсутствие общественного воздействия. В течение 6 лет в школе приняли участие 150 человек из 35 стран. Каждый год число зарубежных участников составляет 10-12 человек, а армянских – 4-5 человек.