Տարեկան 230 մլն դրամ գումարը բավական չէ հուշարձանների պահպանության համար, գտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրեն, հնագետ Հակոբ Սիմոնյանը: «Միայն Սանահինի վանական համալիրի վերականգնման համար տրամադրվել է 90 մլն դրամ գումար», – այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է նա:
Խոսելով Հայաստանում հուշարձանների պահպանության խնդրից, նա ասաց, որ հուշարձանների մի մասի պահպանմամբ զբաղվում է Մշակույթի նախարարությունը, իսկ գործող եկեղեցիներով զբաղվում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը: Այն եկեղեցիները, որոնք ոչ միայն չեն գործում, այլ նաև վերականգնման ենթակա չեն, օրինակ` Զվարթնոցը, պահպանվում են բացառապես պետության կողմից: Մայր Աթոռը ներկայացրել է 180 եկեղեցիների ցանկ, որոնց մի մասը արդեն իրենց տրամադրության տակ է, հավելեց Սիմոնյանը:
Այս տարի ՀՀ պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության պետական ցուցակում կներառվեն ևս 1500 նորահայտ հուշարձաններ:

The director of Culture Ministry’s Historic and Cultural Heritage Scientific Studies Center Hakob Simonyan believes the annual financing of AMD 230 mln allocated for preservation of historic heritage in Armenia to be insufficient.
As he told a news conference in Yerevan, “AMD 90 mln was only allocated to Sanahin monastery restoration.”
As Simonyan noted, referring to the issue of preservation of historic monuments in Armenia, only some of the monuments are under protection of Armenian Ministry of Culture, while Holy Etchmiadzin is in charge of acting churches. “Other monasteries, not requiring restoration are protected by the state,” Simonyan said, citing Zvartnots temple as an example. “Etchmiadzin has submitted a list of 180 monasteries, some of which are under its protection.”
In 2011, 1500 more monuments will be included in the state list for protection of historic and cultural monuments of Armenia.