Տարեկան 230 մլն դրամ գումարը բավական չէ հուշարձանների պահպանության համար, գտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրեն, հնագետ Հակոբ Սիմոնյանը: «Միայն Սանահինի վանական համալիրի վերականգնման համար տրամադրվել է 90 մլն դրամ գումար», – այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է նա:
Խոսելով Հայաստանում հուշարձանների պահպանության խնդրից, նա ասաց, որ հուշարձանների մի մասի պահպանմամբ զբաղվում է Մշակույթի նախարարությունը, իսկ գործող եկեղեցիներով զբաղվում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը: Այն եկեղեցիները, որոնք ոչ միայն չեն գործում, այլ նաև վերականգնման ենթակա չեն, օրինակ` Զվարթնոցը, պահպանվում են բացառապես պետության կողմից: Մայր Աթոռը ներկայացրել է 180 եկեղեցիների ցանկ, որոնց մի մասը արդեն իրենց տրամադրության տակ է, հավելեց Սիմոնյանը:
Այս տարի ՀՀ պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության պետական ցուցակում կներառվեն ևս 1500 նորահայտ հուշարձաններ:

230 млн драмов ежегодно – недостаточная сумма для сохранения исторических памятников, считает директор Научно-исследовательского центра историко-культурного наследия Министерства культуры РА Акоп Симонян. “Только на реставрацию монастырского комплекса Санаин выделено 90 млн драмов”, – сказал археолог во время встречи с журналистами.
Говоря о проблеме охраны исторических памятников в Армении, он отметил, что под охраной Министерства культуры находится лишь часть этих памятников, а действующими церквями занимается Первопрестольный Святой Эчмиадзин. Монастыри, которые не только не действуют, но и не подлежат реставрации, находятся под охраной государства, например, храм Звартноц. Эчмиадзин предоставил список 180 монастырей, часть которых уже находится под его охраной, добавил Симонян.
В этом году в Государственный список по охране недвижимых исторических и культурных памятников РА будут включены еще 1500 памятников.