Արդեն մեկ շաբաթ է ինչ Ծաղկաձորի մարզաբազայում Վիկ Դարչինյանը մենամարտի է պատրաստվում Պաուլյուս Ամբունդայի հետ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել IBO վարկածով աշխարհի չեմպիոն Վիկ Դարչինյանի մարզիչ Վազգեն Բադալյանը: «Մարզումներն անցնում են արդյունավետ, դրան է նպաստում նաև բարենպաստ կլիման:
Բռնցքամարտիկների տրմադրությունը լավ է: Հավաքի առաջին փուլում մենք աշխատում ենք ֆիզիկական պատրաստվածության վրա, երկրորդ փուլում կաշխատենք տեխնիկատակտիկական վարժությունների վրա: Վիկը խնդիրներ ունի քաշի հետ, մենամարտից 2 շաբաթ առաջ ու կհասնի օպտիմալ քաշի»,-ասել է նա:
Մարզիչը նշել է, որ Դարչինյանն Ավստրալիայում ևս մարզվել է, ուստի, անկում չի ունեցել և շարունակում է մարզվել նույն եռանդով:
Օգոստոսի 4-ին Դարչինյանը սպարինգ է անցկացրել բռնցքամարտիկներ Ազատ Հովհաննիսյանի ու Գաբլիել Տոլմաջյանի հետ, որոնք սեպտեմբերի 3-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մենամարտեր են անցկացնելու: «Սա մարզիկների երրորդ սպարինգն էր: Այս տղաները լավ ֆիզիկական տվյալներ ունեն, նրանք հանդես են գալիս առավել ծանր քաշային կարգում, քան Վիկը և հարմար են համատեղ մարզումների համար: Վիկը շատ ուժեղ հարված ունի և միշտ սպարինգներ է անցկացնում ավելի ծանր քաշ ունեցող մարզիկների հետ: Սպարինգները կշարունակվեն մինչև նախավերջին շաբաթը: Վերջին շաբաթվա ընթացքում մենք կաշխատենք տեխնիկայի վրա»,-խոստովանել է Բադալյանը:
Ըստ մարզչի, Դարչինյանը շատ աշխատասեր է, շատ եռանդով է մարզվում և ամեն ինչ անում է, իր գոտին հաջողությամբ պաշտպանելու համար, քանի որ գիտի, որ հակառակորդն ուժեղ է ու նախընտրում է ագրեսիվ ոճը:
Հայ երկրպագուների համար Դարչինյան-Ամբունդա մենամարտը կարևոր է նրանով, որ անցնելու է Երևանում և վերջապես նրանք կկարողանան ներկա գտնվել պրոֆեսիոնալ մենամարտին: Բադալյանը նշել է, որ հայաստանցի երկրպագուների համար, որոնք միշտ սատարում են Վիկին, այդ մենամարտը իսկական նվեր կլինի: «Այդ հանդիպումը դրական կազդի Հայաստանում բռնցքամարտի զարգացման վրա, շատ երեխաներ կհետաքրքրվեն այդ մարզաձևով ինչպես սիրողական, այնպես էլ պրոֆեսիոնալ մակարդակով: Ես վստահ եմ, որ մենամարտին ներկա կգտնվեն տարբեր մարզերից ժամանած երկրպագուներ և հիանալի մենամարտեր կտեսնենք»,-վերջում ասել է Վիկ Դարչինյանի մարզիչը:

Уже неделя, как Вик на цахкадзорской базе готовится к поединку против Паулюса Амбунды. Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net наставник чемпиона мира по версии IBO Вика Дарчиняна Вазген Бадалян. “Тренировки проходят плодотворно, этому способствует и хороший климат. У боксеров настроение очень хорошее. На первом этапе сбора работаем над физической подготовкой, на втором сосредоточимся на технико-тактических упражнениях. У Вика проблема с весом, за 2 недели до поединка он начнет сбрасывать килограммы и достигнет оптимального веса”, – сказал он.
Тренер отметил, что Дарчинян в Австралии тоже проводил тренировки, поэтому у него спада не было, и он продолжает тренировки в том же духе.
4 августа Дарчинян провел спарринг с боксерами Азатом Оганнисяном и Габриелем Толмаджяном, которые тоже 3 сентября в СКК имени Карена Демирчяна проведут поединки. “Это был третий спарринг боксеров. У этих ребят хорошие физические данные, они выступают в более тяжелом весе, чем Вик и удобны для совместных тренировок. Вик бьет очень сильно и всегда проводит спарринги с более тяжелыми соперниками. Спарринги будут продолжаться до предпоследней недели подготовки. Последнюю неделю мы будем работать над техникой”, – рассказал Бадалян. По словам наставника, Дарчинян трудоголик, он очень усердно и упорно работает и делает все, чтобы успешно защитить свой пояс, поскольку знает, что соперник силен и любит агрессивный стиль борьбы.
Для армянских болельщиков поединок Дарчинян – Амбунда важен и тем, что он пройдет в Ереване и наконец-то они смогут присутствовать на профессиональном бою. Бадалян отметил, что в Армении для болельщиков, которые всегда поддерживают Вика, этот бой будет настоящим подарком. “Эта встреча положительно повлияет на развитие бокса в Армении, многие дети заинтересуются этим видом и на любительском, и на профессиональном уровне. Я уверен, что на поединке будут присутствовать болельщики из разных регионов Армении, и они увидят прекрасные бои”, – в заключение сказал наставник Вика Дарчиняна.