Արդեն մեկ շաբաթ է ինչ Ծաղկաձորի մարզաբազայում Վիկ Դարչինյանը մենամարտի է պատրաստվում Պաուլյուս Ամբունդայի հետ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել IBO վարկածով աշխարհի չեմպիոն Վիկ Դարչինյանի մարզիչ Վազգեն Բադալյանը: «Մարզումներն անցնում են արդյունավետ, դրան է նպաստում նաև բարենպաստ կլիման:
Բռնցքամարտիկների տրմադրությունը լավ է: Հավաքի առաջին փուլում մենք աշխատում ենք ֆիզիկական պատրաստվածության վրա, երկրորդ փուլում կաշխատենք տեխնիկատակտիկական վարժությունների վրա: Վիկը խնդիրներ ունի քաշի հետ, մենամարտից 2 շաբաթ առաջ ու կհասնի օպտիմալ քաշի»,-ասել է նա:
Մարզիչը նշել է, որ Դարչինյանն Ավստրալիայում ևս մարզվել է, ուստի, անկում չի ունեցել և շարունակում է մարզվել նույն եռանդով:
Օգոստոսի 4-ին Դարչինյանը սպարինգ է անցկացրել բռնցքամարտիկներ Ազատ Հովհաննիսյանի ու Գաբլիել Տոլմաջյանի հետ, որոնք սեպտեմբերի 3-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մենամարտեր են անցկացնելու: «Սա մարզիկների երրորդ սպարինգն էր: Այս տղաները լավ ֆիզիկական տվյալներ ունեն, նրանք հանդես են գալիս առավել ծանր քաշային կարգում, քան Վիկը և հարմար են համատեղ մարզումների համար: Վիկը շատ ուժեղ հարված ունի և միշտ սպարինգներ է անցկացնում ավելի ծանր քաշ ունեցող մարզիկների հետ: Սպարինգները կշարունակվեն մինչև նախավերջին շաբաթը: Վերջին շաբաթվա ընթացքում մենք կաշխատենք տեխնիկայի վրա»,-խոստովանել է Բադալյանը:
Ըստ մարզչի, Դարչինյանը շատ աշխատասեր է, շատ եռանդով է մարզվում և ամեն ինչ անում է, իր գոտին հաջողությամբ պաշտպանելու համար, քանի որ գիտի, որ հակառակորդն ուժեղ է ու նախընտրում է ագրեսիվ ոճը:
Հայ երկրպագուների համար Դարչինյան-Ամբունդա մենամարտը կարևոր է նրանով, որ անցնելու է Երևանում և վերջապես նրանք կկարողանան ներկա գտնվել պրոֆեսիոնալ մենամարտին: Բադալյանը նշել է, որ հայաստանցի երկրպագուների համար, որոնք միշտ սատարում են Վիկին, այդ մենամարտը իսկական նվեր կլինի: «Այդ հանդիպումը դրական կազդի Հայաստանում բռնցքամարտի զարգացման վրա, շատ երեխաներ կհետաքրքրվեն այդ մարզաձևով ինչպես սիրողական, այնպես էլ պրոֆեսիոնալ մակարդակով: Ես վստահ եմ, որ մենամարտին ներկա կգտնվեն տարբեր մարզերից ժամանած երկրպագուներ և հիանալի մենամարտեր կտեսնենք»,-վերջում ասել է Վիկ Դարչինյանի մարզիչը:

It’s been a week since Armenian-born IBO bantamweight champion Vic Darchinyan started training in preparation for the oncoming clash against Namibian boxer Paulus Ambunda at Tsakhkadzor sports base in Armenia.
As Darchinyan’s coach Vazgen Badalyan said in a conversation with a PanARMENIAN.Net reporter, “the training is going well, with favorable climate promoting strong results. Boxers are ready for good performance, with the physical training held in the 1st stage, and technical training reserved for the 2nd stage of preparations. Vic has some weight issues; yet he’ll be able to reach an optimum weight should he loose some 2 weeks before the combat.
According to the coach, Darchinyan started training back in Australia, so the boxer is continuing in the same spirit.
“On August 4, Darchinyan had a sparring session with heavyweight boxers Azat Hovhannisyan and Gabriel Tolmajyan, who’ll also combat on September 3 at Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex in Yerevan.
“Guys are in good physical shape. They perform in higher weight categories, which is very suitable in Vic’s training. Vic has a strong punch and usually spars with heavier rivals,” Badalyan said.
According to the coach, Darchinyan is a workaholic; he does his best to be able to defend his title, knowing the rival’s strength and aggressive style.
As Badalyan noted, the combat will become a true treat to Darchinyan’s fans in Armenia. “I hope the clash will inspire beginner sportsmen to go into amateur and professional box. Fans should prepare to see wonderful fights on September 3,” Badalyan concluded.