Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացված «Սալվադոր Դալին և սյուրռեալիստները» ցուցահանդեսը 20 օրվա ընթացքում դիտել է 5000 այցելու, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:
ՀԱՊ-ի աշխատակիցների դիտարկմամբ հետաքրքրություն է ցուցաբերվում ոչ միայն հայ հասարակության լայն շերտերի, այլև զբոսաշրջիկների կողմից: Ցուցահանդեսի այցելուների շարքում առանձնակի մեծ թիվ են կազմում երիտասարդները:
Ցուցահանդեսը բացվել է հուլիսի 7-ին և իր մեջ ներառում է Սալվադոր Դալիի, Հանս Բելմերի, Լեոնոր Ֆինիի, Ջորջո դե Կիրիկոյի շուրջ 160 գրաֆիկական աշխատանք:
Բացի դրանից, ներկայացված են նաև աբստրակցիոնիզմի հիմնադիր Վասիլի Կանդինսկու գրաֆիկական թերթերը (քսիլոգրաֆիա)` Արժիլե պատկերասրահի (ԱՄՆ, ք. Լոս Անջելես) տնօրեն Քրիստին Արժիլեի հավաքածուից: Ցուցահանդեսին ներկայացված են նաև հայ նկարիչների ստեղծագործություններ, ովքեր կրել են սյուրռեալիզմի ազդեցությունը կամ հարել են այդ ուղղությանը` Ե. Քոչար, Հ. Հակոբյան, Լ. Թութունջյան, Գ. Խաչատրյան, Ս. Փարաջանով և այլք:
Արժիլեների ընտանիքին պատկանում է Սալվադոր Դալիի օֆորտների ամենամեծ հավաքածուն, որոնցից 120 օֆորտներ ցուցադրվում են Երևանում, այդ թվում` «Մալդորորի երգերը», «Դիցաբանություն», «Ֆաուստ», «Հիպպի» և այլ շարքեր:
Աշխատանքների մեծ մասը ստեղծվել են 1934-1973 թվականներին և ընդգրկվել XX դարի փորագրության ոսկե ֆոնդում: Արժիլեի խոսքերով իր ընտանեկան հավաքածուից Երևան են բերվել միայն 1/4-ը:

Выставку “Сальвадор Дали и сюрреалисты”, открытую в Национальной галерее Армении, в течение 20 дней посетило 5000 человек, сообщает официальный сайт Министерства культуры РА. По наблюдению сотрудников НГА, выставка вызвала особый интерес не только у армянского общества, но и у иностранных туристов. Большую часть посетителей выставки составляет молодежь.
Выставка открылась 7 июля, в нее вошли около 160 графических работ Сальвадора Дали, Ганса Беллмера, Леоноры Фини, Джорджо де Кирико. Кроме того, на выставке представлены графические листы (ксилография) основоположника абстракционизма Василия Кандинского из коллекции директора галереи Аржиле (США, Лос-Анджелес) Кристин Аржиле. Также выставлены работы армянских художников, испытавших влияние сюрреализма или являющихся мастерами этого течения: произведения Е. Кочара, А. Акопяна, Л. Тутунджяна, Г. Хачатрян, С. Параджанова и др.
Самая большая коллекция медной гравюры Сальвадора Дали принадлежит семье Аржиле, 120 офортов из которой экспонируются в Ереване. Это циклы “Песни Мальдороро”, “Мифология”, “Фауст”, “Хиппи” и др. Большая их часть была создана художником с 1934 по 1973 годы и вошла в золотой фонд искусства гравюры ХХ века. По словам Аржиле, в Ереван привезена 1/4 часть частной коллекции.