2012 թ-ի ապրիլի 19-ին ԱՄՆ կոնգրեսի գրադարանում (Վաշինգթոն) բացվելու է «Ճանաչել զիմաստություն և զխրատ. Հայկական գրական ավանդույթը Կոնգրոսի գրադարանում» (To Know Wisdom and Instruction: The Armenian Literary Tradition at the Library of Congress) ցուցահանդես, որը նվիրված է հայ գրատպության 500 ամյակին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը 2012 թ-ին գրքի մայրաքաղաք հռչակելու կապակցությամբ:
«Ճանաչել զիմաստություն և զխրատ. Հայկական գրական ավանդույթը Կոնգրոսի գրադարանում» ցուցահանդեսին ներկայացվելու են գրադարանում Մերձավոր Արևելքի բաժնում պահպանվող ձեռագիր և տպագիր հայալեզու գրքերը, հայտնում է ամերիկյան Մասիս թերթը:
2012թ. ապրիլի 23-ից մինչև 2013թ. նույն օրը Երևանում կտիրի գրքի տոնահանդեսը: ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը ասել է, որ այս միջոցառումը Երևանում անցկացնելու համար ներկայացվել է լուրջ փաթեթային ծրագիր: Երևանում և Հայաստանի մարզերում նախատեսվում են տեղադրել գրքի կրպակներ, և քաղաքապետարանում արդեն քննարկվում է դրա նախագիծը:
Ըստ նախարարի, սա լավագույն լուծումն է 2012 թ-ին Երևանում գրքի պրոպագանդման հարցում, կվերանա նաև գրախանութների կենտրոնացումը:

On April 19, 2012, the Library of Congress will open the exhibition “‘To Know Wisdom and Instruction’: The Armenian Literary Tradition at the Library of Congress” to commemorate the 500th anniversary of the first Armenian printing press and book at Venice in 1512 and the designation of Yerevan, Armenia, as UNESCO’s Book Capital of the World 2012. The exhibition will be on view 8:30 a.m. to 4:30 p.m., Monday through Saturday, through July 12, 2012, in the Thomas Jefferson Building located at 10 First Street S.E., Washington, D.C.
The exhibition and accompanying book, “‘To Know Wisdom and Instruction’: The Armenian Collections of the Library of Congress,” will feature the Near East Section’s collection of manuscripts, fabrics and printed books as well as items from the Library’s other custodial divisions, Massis Post reported.