ՀՀ մշակույթի նախարարությունը նախատեսում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարք Երևանում և մարզերում:
Հայասատանի պատմության թանգարանում ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի և Հայաստանի ազգայի արխիվի հետ համատեղ բացվելու է «Հայաստանի երեք հանրապետությունները. նվաճումներ և խորհրդանիշներ» խորագրով ցուցահանդեսը, իսկ ՀՀ կենտրոնական բանկի հետ` բանկի հուշադրամների ցուցադրությունը: Հայասատանի պատմության թանգարանում ՀՀ մշակույթի, ՀՀ կապի և տրանսպորտի նախարարությունները «Հայփոստ» ՓԲԸ -ի և Հայաստանի ֆիլատելիստների միության հետ համատեղ ներկայացնելու են Հայաստանի Հանրապետության նամականիշերի ցուցահանդեսը: Հայասատանի նկարիչների միությունում բացվելու է անկախության տարիների գեղանկարչության ցուցահանդես «Անկախության գունապնակ» անունով:
ՀՀ մշակույթի նախարարությունը Հայաստանի հանրային հեռուստառադիոընկերության, Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միության հետ համատեղ ձայնագրելու է Հայաստանի Հանրապետության օրհներգը՝ տարբեր կատարումներով:
«Հայկ» վավերագրական ֆիլմերի ստուդիան Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության հետ համտեղ մայրաքաղաքում և մարզերում անցկացնելու է «Անկախությունը վավերագրված»` վավերագրական կինոյի փառատոնը:
Պետական պատվերով հրատարակվելու են «Հայ կինո. անկախության տարիներ», «Անկախության 20 տարիները լուսանկարներում», «Անկախության սերունդ» ժողովածուները, ինչպես նաև` անկախության 20-ամյակին նվիրված նկարչական ցուցահանդեսի կատալոգը, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:

Ministry of Culture of Armenia plans to arrange events in Yerevan and provinces dated to 20th anniversary of Armenia’s independence .
The Museum-Institute of the Armenian Genocide of RA National Academy of Sciences jointly with the National Archive of Armenia will open an exhibition Three Republics of Armenia: Achievements and symbols, and jointly with Ventral Bank of Armenia, the bank’s memorable coins show, in the Armenian Museum of History,.
Armenian Ministry of Culture, Ministry of Communication and Transport, Haypost CJSC jointly with the Union of Philatelists will organize the exhibition of Armenian marks, in the Museum of History.
Independence palette exhibition of artworks created during years of independence will open in the Union of Artists of Armenia.
The Ministry of Culture jointly with Public television of Armenia will make a record of Armenian hymn in various performances.
Hayk documentary films studio jointly with the Union of Cinematographers of Armenia will carry out Independence in Documents festival of documentary film in Yerevan and provinces.