Օգոստոսի 8-30-ը «Բյուրոկրատ» գրախանութում կայանալու է իտալաբնակ հայ քանդակագործ Սևակ Գրիգորյանի «Մոնոտիպեր» գրաֆիկական աշխատանքների ցուցահանդեսը: Քանդակագործի խոսքով, ցուցահանդեսը անվանել է «Մոնոտիպեր», որովհետև թեմաները տարբեր են, բայց կատարման ոճը նույնն է: Ցուցահանդեսի հիմնական թեմաներն են`երեխաները Եղեռնի ժամանակ, իտալացի Սուրբ Ֆրանչեսկոյի կերպարը, կենդանական աշխարհը և այլն: Ըստ քանդակագործի, այդ աշխատանքները կդառնան ավելի մեծ, և վերջնական լուծումների արդյունքում յուրաքանչյուր թեման կդառնա առանձին ցուցահանդեսի հիմք: «Եղենի նախագիծը դառնալու է ավելի մեծ, և հույս ունեմ, որ կնկարահանվի ֆիլմ, որտեղ քանդակները կդառնան պերսոնաժներ», ասաց քանդակագործը:
Ցուցահանդեսին ներկայացվելու է 15 գրաֆիկական աշխատանք, քանի որ ցուցադրվող տեղը փոքր է: «Գրաֆիկաները կարծես քանդակների էսքիզներ են, բայց ինքնին ավարտուն աշխատանքներ են», հավելեց քանդակագործը:
Սևակ Գրիգորյանը ծնվել է 1979թ-ին Երևանում: Երևանում ավարտել է Փ. Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարանը, այնուհետև Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան: Իտալիայում ավարտել է Ֆլորենցիայի գեղարվեստի ակադեմիան իսկ այժմ սովորում է մետաղագործություն: Քանդակագործը արդեն 6 տարի է, ինչ ապրում է Իտալիայում: Մասնակցել է Իտալիայում, Հոլանդիայում, Դանիայում խմբակային ցուցահանդեսների, անհատական ցուցահանդեսներ է ունեցել Հռոմում, Galleria291est պատկերասրահում: Ամենահայտնին «1915» գրաֆիկական աշխատանքների ցուցահանդեսն է, որտեղ թեման Եղեռնն էր: Քանդակագործի որոշ աշխատանքներում ավելի շատ երևում է ասորական և եգիպտական մշակույթների ազդեցությունը, մյուսներում՝ ավելի անհատական ոճը:

С 8 по 30 августа в книжном магазине “Бюрократ” состоится выставка графических работ итальянского скульптора армянского происхождения Севака Григоряна “Монотипы”. По словам скульптора, выставка названа “Монотипы”, потому что тематика слишком разнообразная, а стиль исполнения – одинаковый. Основные темы выставки – дети во время Геноцида, образ итальянского Святого Франческо, животный мир и т. д. Скульптор рассказал, что количество работ в скором времени увеличится, и каждая тема сможет быть представлена отдельной выставкой. “Проект о Геноциде станет шире и, надеюсь, на его основе будет снят фильм, в котором персонажами будут скульптуры”, – сказал скульптор.
На выставке будут представлены 15 графических работ, поскольку не хватает места для показа всех работ. “Графические работы кажутся эскизами к скульптурам, однако, это законченные работы”, – добавил Григорян.
Севак Григорян родился в 1979 году в Ереване. Закончил Ереванское художественное училище им. Терлемезяна, а затем в Ереване же – Государственную академию художеств. Григорян закончил Флорентийскую академию художеств в Италии, а сейчас изучает работу по металлу. Уже 6 лет скульптор проживает в Италии. Его работы выставлялись в Италии, Нидерландах, Дании, в “Galleria291est” в Риме. Наиболее известна его выставка под названием “1915”, рассказывающая о Геноциде армян. В некоторых работах скульптора заметно влияние ассирийской и египетской культур.