8 Օգոստոս 2011 - 13:00 AMT
Օգոստոսի 8-ին Տիգրան Պետրոսյանի անվան Շախմատի տանը կայացել է Համահայկական խաղերի խաղարկային տեսակների վիճակահանությունը: Խաղերի բացման արարողությունը կկայանա օգոստոսի 13-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում, փակման արարողությունը ծրագրված է օգոստոսի 21-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում:
Խաղերի գլխավոր մրցավար Եղիշե Դավթյանը հայտնել է, որ բասկետբոլում տղամարդկանցից կմրցեն 24 քաղաքների թիմեր: Հանդիպումները կկայանան երկու փուլով: Առաջին խմբում կմրցեն Թեհրանի, Հալեպի, Ստեփանակերտի և Լոս Անջելեսի, երկրորդում` Սոչիի, Երևանի, Բեյրութի և Թավրիզի թիմերը: Երրորդ խմբում կխաղան Սիդնեյի, Վիեննայի, Շահին-Շահրի և Գլենդեյլ-Մոնթուլի թիմերը: Այդ երեք խմբերի թիմերն իրենց խաղերը կանցկացնեն «Միկա» մարզասրահում:
Վերջին երեք խմբերից 4-րդի մեջ մտել են Գլենդեյլի, Արթիկի, Սալմաստի, Մոնրեալի, 5-րդ խմբի մեջ` Կահիրեի, Ախալքալաքի, Բուենոս Այրեսի, Սպահանի, 6-րդի մեջ` Ստամբուլի, Գյումրու, Փարիզի և Ուրմիայի թիմերը: Այս թիմերը կմրցեն «Դինամո» մարզասրահում:
Հաջորդ փուլ դուրս կգան խմբում առաջին տեղը զբաղեցրած թիմերը և լավագույն երկրորդ տեղ զբաղեցրածները:
Աղջիկներից հայտագրվել են 11 թիմեր, որոնք բաժանվել են երկու խմբի: Առաջին խմբում ելույթ կունենան 5 թիմեր Երևանից, Սպահանից, Շահին-Շահրից, Թեհրանից և Փարիզից: Երկրորդ խմբում հայտնվել են Գլենդեյլի, Մարսելի, Վիեննայի, Արթիկի, Գյումրիի և Թավրիզի թիմերը: Մարզուհիները հանդիպումները կանցկացնեն «Գրանդ Սպորտ» մարզահամալիրում, բոլոր հանդիպումները կմեկնարկեն երևանյան ժամանակով 10:00-ին:

8 августа в Доме шахмат имени Тиграна Петросяна состоялась жеребьевка игровых видов Панармянских игр. Церемония открытия игр состоится на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна в Ереване 13 августа, церемония закрытия намечена на 21 августа в СКК имени Карена Демирчяна.
Главный арбитр игр Егише Давтян заявил, что в виде баскетбол среди мужчин будут бороться команды из 24 городов. Матчи пройдут в два этапа. В первой группе сыграют следующие команды: Тегеран, Алеппо, Степанакерт и Лос-Анджелес, во второй – Сочи, Ереван, Бейрут и Тавриз. В третьей группе сыграют Сидней, Вена, Шахин-Шахр, Глендейл-Монтул. Команды этих трех групп проведут свои игры в спортивном зале “Мика”.
В последние три группы вошли команды следующих городов: Глендейл, Артик, Салмаст, Монреаль, в 5 группе выступят Каир, Ахалкалаки, Буэнос-Айрес, Исфахан, в 6 – Истамбул, Гюмри, Париж и Урмия. Эти команды сыграют в спортивном зале “Динамо”.
В следующий этап выйдут команды, занявшие первые места в группе, и лучшие вторые места.
Среди девушек заявлены 11 команд, которые разделились на две группы. В первой группе выступят 5 команд из Еревана, Исфахана, Шахин-Шахра, Тегерана и Парижа. Во вторую группу попали команды Глендейла, Марселя, Вены, Артика, Гюмри и Тавриза. Баскетболистки матчи проведут в спортивном комплексе “Гранд Спорт”, и все матчи начнутся в 10:00 по ереванскому времени.