Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Բաբալարյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ աշխարհի առաջնությունում, որը հուլիսի ավարտին տեղի ունեցավ Բուխարեստում, իր սաները հաջող հանդես եկան ու կարողացան բարելավել իրենց արդյունքները: Նարեկ Խաչատրյանը (55կգ ք/կ) և Ռաֆիկ Մանուկյանը (74կգ ք/կ) նվաճեցին ոսկե մեդալներ, իսկ Ռուդիկ Մկրտչյանը (50կգ ք/կ) դարձավ բրոնզե մեդալակիր:
«Ինչպես ամեն տարի, այս անգամ ևս աշխարհի առաջնությունը շատ ուժեղ կազմով անցավ: Ռաֆիկ Մանուկյանը փորձառու մարզիկ է, նա բազմիցս հանդես է եկել միջազգային մրցաշարերում: Հուսով եմ, որ նա կշարունակի հաջող ելույթը նաև մեծահասակների առաջնությանը: Ռուդիկը նախորդ տարի դարձավ Եվրոպայի պատանիների առաջնության արծաթե մրցանակակիրը, Եվրոպայի առաջնությունում նա հինգերորդն էր»,-ասել է Բաբալարյանը:
Ըստ հավաքականի մարզչի, աշխարհի առաջնությունում Մանուկյանը ձախ ոտքի վնասվածք ուներ, որը նրան անհանգստացնում էր նաև վերջին հավաքի ժամանակ: «Առաջնությունում 3-րդ մենամարտի ժամանակ վնասվածքը զգացնել տվեց, իսկ եզրափակչում սկսեց ցավել նաև աջ ոտքը: Սակայն, մեր մարզիկը կանգուն մնաց և կարողացավ հաղթել»:
Սեպտեմբերին Բաթումում երիտասարդական հավաքականը կմասնակցի միջազգային մրցաշարի, որին կմասնակցեն նաև Վրաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի ու Իրանի հավաքականները: Հետո հավաքականը կթարմացվի, կհամալրվի նոր ըմբիշներով, որոնք այժմ հանդես են գալիս պատանեկան հավաքականում, իսկ մի քանի ըմբիշներ կտեղափոխվեն Հայաստանի հիմնական հավաքական:
«Օգոստոսի 31-ից Հայաստանի հավաքականն Երևանում իր եզրափակիչ հավաքը կանցկացնի աշխարհի առաջնությունից առաջ, որը տեղի կունենա Ստամբուլում և երիտասարդ ըմբիշները կօգնեն նրանց որպես սպարիգի զույգեր: Այնտեղ մենք հիմնականում կաշխատենք ֆիզիկական պատրաստվածության վրա»,-վերջում հավելել է Բաբալարյանը:

Главный тренер молодежной сборной Армении по греко-римской борьбе Армен Бабаларян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что на чемпионате мира, который прошел в конце июля в Бухаресте, его подопечные выступили удачно и смогли улучшить свои результаты. Нарек Хачатрян (в/к 55) и Рафик Манукян (в/к 74) завоевали золотые медали, а Рудик Мкртчян (в/к 50) стал бронзовым медалистом.
“Как и каждый год, на этот раз также чемпионат мира по составу был очень сильным. Рафик Манукян опытный, он много раз выступал в разных международных турнирах. Надеюсь, что он продолжит удачное выступление и среди взрослых. Рудик в прошлом году стал серебряным призером чемпионата Европы среди юниоров, на чемпионате Европы он был пятым”,- отметил Бабаларян.
По словам наставника сборной, на чемпионате мира Манукян имел травму левой ноги, которая его беспокоила и во время последнего сбора: “На чемпионате во время 3 поединка боль дала о себе знать, а в финале стала болеть и правая нога. Но наш спортсмен устоял и смог победить”.
В сентябре молодежная сборная в Батуми выступит в международном турнире, где примут участие так же сборные Грузии, Азербайджана, Турции и Ирана. Потом в сборной будет обновление, в нее войдут новые борцы, которые сейчас выступают в юношеской сборной, а несколько борцов перейдут в основную сборную Армении.
“С 31 августа сборная Армении в Ереване проведет заключительный сбор перед чемпионатом мира, который пройдет в Стамбуле, и молодые борцы будут помогать им, как спарринг партнеры. Год молодежная сборная завершит сбором, который планируем провести в Цахкадзоре. Там мы в основном будем работать над физической подготовкой”,- в заключение добавил Бабаларян.