«Մոզիլլա Հայաստան» թիմի անդամ և HaySoft նախագծի նախաձեռնող Հրանտ Օհանյանը տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ Mozilla Firefox բրաուզերի 5 և 6 տարբերակներըհայերեն լեզվով արդեն կարելի է բեռնել Firefox-ի կայքից։
«Firefox 5-ը վերջնական տարբերակով է, իսկ Firefox 6-ը դեռ բեթա (beta) է։ Մենք այժմ սկսում ենք Firefox 7-ի թարգմանությունը, որի պաշտոնական անվանումը Firefox Aurora է»,- ասաց Հրանտ Օհանյանը։
Mozilla Firefox 5-ի և 6-ի հայերեն տարբերակները և ընդհանրապես բրաուզերի հայերեն թարգմանված բոլոր տարբերակները հասանելի են բոլոր ՕՀ-ների (օպերացիոն համակարգերի) համար՝ թե՛ Mac-ի, թե՛ Windows-ի և թե՛ Linux-ի։
«Մոզիլլա Հայաստան» թիմի նպատակն է հայաֆիկացնել Մոզիլլա կազմակերպության ծրագրերը՝ հասանելի դարձնելով հայերեն լեզվով և հայկական ՏՏ ոլորտում հայերենի տարածումը։ Աշխատանքը ղեկավարում են Mozilla Foundation-ի 2 կամավոր աշխատակիցներ (Contributor)՝ Արմեն Զամբրանո Գասպարյանը և Ռոբերտ Սարգսյանը, իսկ կամավոր թարգմանիչները 11-ն են։

Armenian versions of Mozilla Firefox 5 and 6 are already available for download at Mozilla Firefox website, a member of Mozilla Armenian Localization Team, HaySoft project initiator said.
“While the Armenian interface of Firefox 5 is finalized; Firefox 6 beta version in Armenian is so far available. Translation of Firefox 7 (Firefox Aurora) interface into Armenian is currently in progress,” Hrant Ohanyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Armenian versions of Firefox 5, 6, as well as other browser interfaces translated into Armenian, are compatible for Mac, Windows and Linux operation systems.
The aim of Mozilla’s Armenian Localization Team is to translate Mozilla products into Armenian, thus promoting the Armenian language in IT sector. The work is coordinated by two volunteers-contributors of Mozilla Foundation, Armen Zambrano Gasparian and Robert Sargsyan.