«Մոզիլլա Հայաստան» թիմի անդամ և HaySoft նախագծի նախաձեռնող Հրանտ Օհանյանը տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ Mozilla Firefox բրաուզերի 5 և 6 տարբերակներըհայերեն լեզվով արդեն կարելի է բեռնել Firefox-ի կայքից։
«Firefox 5-ը վերջնական տարբերակով է, իսկ Firefox 6-ը դեռ բեթա (beta) է։ Մենք այժմ սկսում ենք Firefox 7-ի թարգմանությունը, որի պաշտոնական անվանումը Firefox Aurora է»,- ասաց Հրանտ Օհանյանը։
Mozilla Firefox 5-ի և 6-ի հայերեն տարբերակները և ընդհանրապես բրաուզերի հայերեն թարգմանված բոլոր տարբերակները հասանելի են բոլոր ՕՀ-ների (օպերացիոն համակարգերի) համար՝ թե՛ Mac-ի, թե՛ Windows-ի և թե՛ Linux-ի։
«Մոզիլլա Հայաստան» թիմի նպատակն է հայաֆիկացնել Մոզիլլա կազմակերպության ծրագրերը՝ հասանելի դարձնելով հայերեն լեզվով և հայկական ՏՏ ոլորտում հայերենի տարածումը։ Աշխատանքը ղեկավարում են Mozilla Foundation-ի 2 կամավոր աշխատակիցներ (Contributor)՝ Արմեն Զամբրանո Գասպարյանը և Ռոբերտ Սարգսյանը, իսկ կամավոր թարգմանիչները 11-ն են։

9 Август 2011 - 10:52 AMT
Член команды “Mozilla Армения”, инициатор проекта HaySoft Грант Оганян сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что 5 и 6 версии браузера Mozilla Firefox на армянскомуже можно загрузить с сайта Firefox.
“Firefox 5 – конечная версия, а Firefox 6 пока является бета-версией (beta). Мы уже начали переводить Firefox 7, который официально называется Firefox Aurora”, – сказал Грант Оганян.
Армянские версии Firefox 5 и 6, а также все остальные версии браузеров, переведенные на армянский язык, отныне доступны для всех операционных систем: и для Mас, и для Windows, и для Linux.
Цель “Mozilla Армения” – перевести на армянский язык программы компании Mozilla, содействуя распространению армянского языка в сфере ИТ. Руководят работой по переводу добровольные сотрудники (Contributor) “Mozilla Foundation” – Армен Замбрано Гаспарян и Роберт Саркисян, а добровольными переводчиками работают 11 человек.