Նարեկ Խաչատրյանը, որը վերջերս հունահռոմեական հավաքականի աշխարհի երիտասարդական առաջնության մինչև 55 կգ քաշային կարգում ոսկե մեդալ էր նվաճել, խոստովանել է, որ չեմպիոնի տիտղոսը նա դժվարությամբ է նվաճել:
«Ես հասկացա, որ անհրաժեշտ է շատ աշխատել աշխարհի առաջնության պատվո պատվանդանին կանգնելու համար: Եվրոպայի առաջնությունում ես հինգերորդն էի, այնտեղ ես շատ սխալներ թույլ տվեցի, սակայն, կարողացա ուղղել դրանք, և արդյունքը իրեն երկար սպասել չտվեց»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Խաչատրյանը:
Եզրափակչում հայ ըմբիշը հաղթեց Սաման Աբդոուլիին Իրանից, որը համարվում էր նրա սկզբունքային մրցակիցը: Մինչ եզրափակիչը ըմբիշները երկու անգամ են հանդիպել և երկու անգամ էլ հաղթել է պարսիկ մարզիչը.«Սակայն, վերջերս ես շատ ջանադրաբար եմ մարզվել, սկսել եմ հավատալ սեփական ուժերին և ամեն ինչ ստացվել է: Հետագայում ցանկանում եմ անդամակցել Հայաստանի հիմնական հավաքականին և, անշուշտ, ոսկե մեդալներ նվաճել»:
Երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Բաբալարյանը նշել է, որ Եվրոպայի 2011թ. առաջնությունում Խաչատրյանը պետք է ոսկի նվաճեր, սակայն, այն ժամանակ մարզիկը վստահ չէր իր ուժերին: «Որքան էլ մարզիչները ինձ հաղթանակի էին տրամադրում, ոչինչ չստացվեց: Մարզիկի համար շատ կարևոր է, որպեսզի նա ինքը հավատա իր ուժերն և լավ է, որ Նարեկը աշխարհի առաջնությունում հասկացավ, որ իրականում ուժեղ է և կարող է հաղթել»,-ասել է մարզիչը: Ըստ Բաբալարյանի, Խաչատրյանը փորձառու մարզիչ է, նա մի քանի անգամ մասնակցել է Հայաստանի մեծահասակների առաջնություններին, իսկ այս տարի մասնակցել է աշխարհի գավաթի խաղարկությանը, եթե շարունակի աշխատել նույն ձգտումով, առաջիկայում կկարողանա ուրախացնել հայ երկրպագուներին նաև մեծահասակների մրցաշարերում:

9 Август 2011 - 11:46 AMT
Нарек Хачатрян: Я понял, что необходимо очень много работать, чтобы подняться на пьедестал чемпионата мира
Нарек Хачатрян, который недавно на молодежном чемпионате мира по греко-римской борьбе в весовой категории до 55 кг завоевал золотую медаль, признался, что чемпионский титул он завоевал с трудом.
“Я понял, что необходимо очень много работать, чтобы подняться на пьедестал. На чемпионате Европы этого года я был пятым, там я допустил много ошибок, но смог исправить их, и результат не дал себя долго ждать ”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал Хачатрян.
В финале армянский борец оказался сильнее Самана Абдоули (Иран), который считается его самым принципиальным соперником. До финала борцы дважды встречались на ковре, и оба раза победа была за иранцем. “Но я в последнее время очень усердно тренировался, стал верить в себя, и у меня все получилось. В дальнейшем хочу успешно войти в сборную Армении среди взрослых, и, конечно же, завоевать медали”, – рассказал Хачатрян.
Главный тренер молодежной сборной Армен Бабаларян отметил, что еще на чемпионате Европы 2011 года Хачатрян должен был завоевать золотую медаль, но тогда спортсмен не верил в свои силы. “Как ни работали тренеры с ним, настраивали на победу, но ничего не получилось. Для спортсмена очень важно, чтобы он сам верил в себя, и хорошо, что Нарек на чемпионате мира понял, что он на самом деле силен и может победить”, – сказал тренер.
По утверждению Бабаларяна, Хачатрян опытный спортсмен, он несколько раз выступал на чемпионатах Армении среди взрослых, а в этом году принял участие в Кубке мира, и если он продолжит работать с таким же рвением, в ближайшее время сможет порадовать армянских болельщиков и на турнирах среди взрослых.