Թուրքիայի ֆուտբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Գուս Հիդդինկը հայտարարել է, որ կլքի իր պաշտոնը, եթե պարզվի, որ ազգային թիմը մեղսակից է պայմանագրային խաղերի կազմակերպմանը:
Սկանդալը բորբոքվեց Թուրքիայում վերջին ամիսներին: Կասկածի տակ են հայտնվել այդ երկրի առաջնության մոտ 20 խաղեր, ձերբակալվել է 31 մարդ, այդ թվում առաջին լիգայի նորաթուխ չեմպիոն «Ֆեներբախչեի» նախագահ Ազիզ Յիլդիրիմը: Առաջնության մեկնարկը հետաքննության պատճառով մեկ ամսով հետաձգվել է:
«Եթե իմանամ, որ ազգային հավաքականը ինչ-որ առնչություն ունի այդ սկանդալի հետ, ես կգնամ: Ֆուտբոլը երկրի տնտեսական կյանքի կարևոր ճյուղերից է, այն ապահովում է աշխատանքով բազում մարդկանց: Նման բաներն արդարացում չունեն, -Հիդդինկին է մեջբերում mk.ru-ն, -ես խոսեցի ֆուտբոլիստների հետ այդ սկանդալի հետ Էստոնիայի հետ խաղից առաջ, վերականգնելու համար նրանց բարոյական ոգին: Ես ասել եմ, որ նրանք ի վիճակի են ապացուցել, որ թուրքական ֆուտբոլը կարող է մաքուր լինել»:

Главный тренер сборной Турции по футболу Гус Хиддинк заявил, что покинет свой пост, если выяснится, что национальная команда причастна к скандалу с организацией договорных матчей.
Скандал разгорелся в Турции в последние месяцы. Под подозрение попали около 20 матчей чемпионата этой страны, арестован 31 человек, в том числе президент новоиспеченного чемпиона премьер-лиги стамбульского "Фенербахче" Азиз Йылдырым. Старт чемпионата в связи с расследованием отложен на месяц.
"Если я узнаю, что национальная сборная имеет какое-то отношение к этому скандалу, я уйду. Футбол – одна из важных отраслей экономической жизни страны, он обеспечивает работой многих людей. Оправдания таким вещам нет, – слова Хиддинга передает mk.ru, – Я поговорил с игроками об этом скандале в преддверии матча с Эстонией, чтобы восстановить их моральный дух. Я сказал им, что в их силах доказать, что турецкий футбол может быть чистым". 10 августа сборная Турции в Стамбуле проведет товарищеский матч против сборной Эстонии.