Աշխարհի չեմպիոն Վիշվանաթան Անանդի (Հնդկաստան) և շախմատի թագի հավակնորդ Բորիս Գելֆանդի (Իսրայել) միջև շախմատային հանդիպումը, որը նշանակված է 2012թ. մայիսին, կկայանա Մոսկվայում, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Անանդ-Գելֆանդ հանդիպման մրցանակային ֆոնդը կկազմի 2,55 միլիոն դոլար, հայտնել է ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը:
Այս հանդիպման անցկացմանը հավակնում էր նաև հնդկական Չեննայ քաղաքը, սակայն «հանդիպման կազմակերպման պայմաններն ու երաշխիքները, որոնք ներկայացրեց Մոսկվան, ավելի գերադասելի եղան» Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի համար:
Կանանցից աշխարհի չեմպիոնը պարզ կդառնա Խոու Իֆանի (Չինաստան) և Գամպի Կոնեյրուի (Հնդկաստան) հանդիպման ժամանակ, որ կկայանա 2011թ. նոյեմբերին ալբանական Թիրանա քաղաքում: Մրցանակային ֆոնդը կազմում է 200 հազ. եվրո, հաղորդում է ՖԻԴԵ-ի պաշտոնական կայքը:

9 Август 2011 - 14:08 AMT
Шахматная встреча между чемпионом мира Вишванатаном Анандом (Индия) и претендентом на шахматную корону Борисом Гельфандом (Израиль), который намечен на май 2012 года, пройдет в Москве, передает РИА-Новости.
Призовой фонд матча Ананд – Гельфанд составит 2,55 миллиона долларов, заявил президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов.
На проведение этого матча также претендовал индийский город Ченнай, но “условия и гарантии организации матча, предоставленные Москвой, оказались предпочтительнее” для международной Федерации шахмат.
Чемпионку мира среди женщин определят между собой Хоу Ифан (Китай) и Гампи Конейру (Индия). Их встреча состоится в ноябре 2011 года в Тиране (Албания), и призовой фонд составляет 200 тыс. евро, передает официальный сайт ФИДЕ.