ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովն առաջարկել է Սոչիում ձմեռային Օլիմպիական խաղերի շրջանակում շախմատի ցուցադրական մրցույթ անցկացնել: Նրա կարծիքով, շախմատի ներկայացումը 2014թ. Խաղերում այդ սպորտաձևը կմոտեցնի ձմեռային Օլիմպիական խաղերի ծրագրում ընդգրկվելուն:
«Ես մեր հայտին աջակցելու խնդրանքով դիմել եմ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին, որպեսզի Ռուսաստանի Օլիմպիական կոմիտեն հայտ ներկայացնի Միջազգային օլիմպիական կոմիտեին Սոչիում Օլիմպիադայի ծրագրի մեջ շախմատը` որպես «ցուցադրական» սպորտաձև ներառելու մասին»,- Իլյումժինովի խոսքն է հաղորդում sport-express.ru-ն:
Նրա խոսքով, ՖԻԴԵ-ն կուզենար, որպեսզի շախմատը ձմեռային օլիմպիական սպորտաձև դառնար, որովհետև ամառային սպորտաձևերը բավական շատ են: ՖԻԴԵ-ի մեջ մտնում է 172 երկիր, և կազմակերպությունը ծրագրում է պայմանավորվել առնվազն 150 օլիմպիական կոմիտեների հետ, որպեսզի վերջիններս ՄՕԿ դիմեն շախմատն օլիմպիական ծրագրում ընդգրկելու առաջարկով: Ձմեռային օլիմպիական սպորտաձև են համարվում նրանք, որոնցում օգտագործվում է սառույցն ու ձյունը: Որպեսզի շախմատը ներառվի ձմեռային սպորտաձևերի մեջ, ՖԻԴԵ-ի նախագահի կարծիքով, անհրաժեշտ է ինտելեկտուալ խաղերի մասին ձևակերպում ավելացնել: Կարելի է նաև այլ ելք գտնել իրադրությունից. օգտագործել սառցե շախմատ:
«Շատ ապրանքանիշներ պատրաստ են պլաստմասսե շախմատ պատրաստել, որոնց ներսում սառույց կլինի: Դրանք կարելի է սև և սպիտակ գույներով ներկել: Ես 90 տոկոսով համոզված եմ, որ մոտ ապագայում շախմատը կընդգրկվի օլիմպիական ծրագրում»,- նշել է Իլյումժինովը:

Президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов предложил провести показательные соревнования по шахматам в рамках зимней Олимпиады в Сочи. По его мнению, презентация шахмат на Играх-2014 приблизит этот вид спорта к включению в программу зимних Олимпийских игр.
"Я обратился к президенту РФ Дмитрию Медведеву за поддержкой нашей заявки, чтобы Олимпийский комитет России ходатайствовал перед Международным олимпийским комитетом о включении шахмат как "выставочного" вида спорта в программу Олимпиады в Сочи", – слова Илюмжинова передает sport-express.ru.
По его словам, ФИДЕ хотела бы, чтобы шахматы стали зимним олимпийским видом спорта, потому что летних достаточно много. В ФИДЕ входит 172 страны, и организация планирует договориться как минимум со 150 олимпийскими комитетами, чтобы те обратились в МОК с предложением включить шахматы в олимпийскую программу.
Зимними олимпийскими видами спорта считают те, в которых используются лед и снег. Для того чтобы включить шахматы в зимние виды, по мнению главы ФИДЕ, необходимо добавить формулировку об интеллектуальных играх. Также можно найти и другой выход из положения – использовать ледяные шахматы.
"Многие фирмы готовы сделать пластмассовые шахматы, внутри которых будет лед. Их можно будет покрасить в черный и белый цвет. Я на 90 процентов уверен, что в скором будущем шахматы войдут в олимпийскую программу", – отметил Илюмжинов.