ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովն առաջարկել է Սոչիում ձմեռային Օլիմպիական խաղերի շրջանակում շախմատի ցուցադրական մրցույթ անցկացնել: Նրա կարծիքով, շախմատի ներկայացումը 2014թ. Խաղերում այդ սպորտաձևը կմոտեցնի ձմեռային Օլիմպիական խաղերի ծրագրում ընդգրկվելուն:
«Ես մեր հայտին աջակցելու խնդրանքով դիմել եմ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին, որպեսզի Ռուսաստանի Օլիմպիական կոմիտեն հայտ ներկայացնի Միջազգային օլիմպիական կոմիտեին Սոչիում Օլիմպիադայի ծրագրի մեջ շախմատը` որպես «ցուցադրական» սպորտաձև ներառելու մասին»,- Իլյումժինովի խոսքն է հաղորդում sport-express.ru-ն:
Նրա խոսքով, ՖԻԴԵ-ն կուզենար, որպեսզի շախմատը ձմեռային օլիմպիական սպորտաձև դառնար, որովհետև ամառային սպորտաձևերը բավական շատ են: ՖԻԴԵ-ի մեջ մտնում է 172 երկիր, և կազմակերպությունը ծրագրում է պայմանավորվել առնվազն 150 օլիմպիական կոմիտեների հետ, որպեսզի վերջիններս ՄՕԿ դիմեն շախմատն օլիմպիական ծրագրում ընդգրկելու առաջարկով: Ձմեռային օլիմպիական սպորտաձև են համարվում նրանք, որոնցում օգտագործվում է սառույցն ու ձյունը: Որպեսզի շախմատը ներառվի ձմեռային սպորտաձևերի մեջ, ՖԻԴԵ-ի նախագահի կարծիքով, անհրաժեշտ է ինտելեկտուալ խաղերի մասին ձևակերպում ավելացնել: Կարելի է նաև այլ ելք գտնել իրադրությունից. օգտագործել սառցե շախմատ:
«Շատ ապրանքանիշներ պատրաստ են պլաստմասսե շախմատ պատրաստել, որոնց ներսում սառույց կլինի: Դրանք կարելի է սև և սպիտակ գույներով ներկել: Ես 90 տոկոսով համոզված եմ, որ մոտ ապագայում շախմատը կընդգրկվի օլիմպիական ծրագրում»,- նշել է Իլյումժինովը:

President of FIDE Kirsan Ilyumzhinov offered to carry out chess demonstration games during winter Olympics in Sochi. He considers that presentation of chess at the Games 2014 will help engage this sport in the program of winter Olympic Games.
“I addressed President of Russia Dmitry Medvedev to support our application to International Olympic Committee and to include chess as demo sport in the program of Olympic Games in Sochi,” sport-express.ru cites Ilyumzhinov as saying.
According to him, FIDE wants chess to become a winter Olympic game, as summer program is too diverse. FIDE comprises 172 countries and the organization plans to agree with at least 150 Olympic committees, so that they discuss this offer with International Olympic Committee.
Winter Olympic Games are those played on ice or snow. It is necessary to add a phrase ‘intellectual games’ so that chess could be entered in the winter games program, according to FIDE head. Another variant is to use ice chess.
“Many companies are ready to make plastic chess with ice inside. The pieces can be colored black and white. I am 90% confident that chess will be played during winter Olympics in near future,” Ilyumzhinov said.