Հունիսի 3-ին Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլում Լիխտենշտեյնից 2:0 հաշվով կրած պարտությունից հետո Լիտվայի հավաքականը սեպտեմբերի 2-ին կայանալիք պատասխան խաղից առաջ ցանկանում է հաղթանակ տանել սեփական հարկի տակ: Օգոստոսի 10-ին Լիտվայի հավաքականի մրցակիցն ընկերական խաղում կլինի Հայաստանի հավաքականը, որը նույնպես վերջին խաղում պարտվել է՝ 3:1 հաշվով զիջելով ռուսներին և նույնպես հաղթանակի է սպասում:
«Մենք պետք է որքան հնարավոր է շատ վտանգավոր պահեր ստեղծենք ու աշխատենք գոլ խփել, սա է հիմնական խնդիրը Հայաստանի հավաքականի հետ խաղում: Այդ խաղը կօգնի մեզ լավ նախապատրաստվել Լիխտենշտեյնի հավաքականի հետ խաղին»,-Լիտվայի հավաքականի մարզիչ Ռայմոնդաս Ժուտաուտասի խոսքերն է մեջբերում delfi.lt-ն:
Ինչպես հայկական հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը, այնպես էլ Ժուտաուտասը նորեկների են փորձարկելու: Ժուտաուտասը հույսը չի կորցնում, որ իր սաները դեռ կարող են պայքարել Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ փուլի ուղեգրի համար: «Մենք այլևս սխալվելու իրավունք չունենք և պետք է հաղթենք մեր խմբի բոլոր մնացած խաղերում»,-ասել է նա:
Առաջին խմբում Լիտվան 4 միավորով 4-րդ տեղում է, խմբի առաջատարն է Եվրոպայի չեմպիոն Իսպանիայի հավաքականը 15 միավորով:

10 Август 2011 - 10:21 AMT
Основная задача литовских футболистов в матче со сборной Армении – создать больше опасных моментов и забить гол
После поражения 3 июня в отборочном этапе чемпионата Европы от сборной Лихтенштейна со счетом 2:0, литовская сборная перед ответным матчем, который назначен на 2 сентября, хочет ощутить вкус победы у себя дома. Соперником Литвы 10 августа в товарищеском матче будет сборная Армении, которая тоже последний матч отборочного этапа EURO-2012 завершила поражением, со счетом 3:1 уступив россиянам, и тоже ждет победы.
"Мы должны создать как можно больше опасных моментов и постараться забить гол, вот основная задача матча со сборной Армении. Эта игра поможет нам хорошо подготовиться к встрече с Лихтенштейном”, – передает слова наставника сборной Литвы Раймондаса Жутаутаса delfi.lt.
Как и главный тренер армянской команды Вардан Минасян, так и Жутаутас испытывают новых игроков. Он не теряет надежды, что его подопечные еще смогут побороться за путевку финальной стадии чемпионата Европы. “Мы больше не имеем права ошибаться и должны выиграть все оставшиеся матчи в нашей группе", – сказал Жутаутас.
В группе I сборная Литвы с 4 очками занимает 4 место, лидер группы чемпионы Европы и мира – испанцы с 15 очками.