Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի պաշտոնական բացմանը և երեխաների գրանցմանը մնացել է մի քանի օր։ Թումոն ստեղծարար տեխնոլոգիաների յուրատեսակ անվճար կրթական կենտրոն է բոլոր այն պատանիների համար, ովքեր հետաքրքրություն ունեն արվեստի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հանդեպ:
Թումո կենտրոնն ակնկալում է 3 ամսվա ընթացքում ունենալ 10 000 պատանի անդամ։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց Թումո կենտրոնի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի համակարգող Սեդա Պապոյանը:
Ըստ Սեդա Պապոյանի, Թումո կենտրոնի բացման արարողության երկու օրերի ընթացքում՝ օգոստոսի 12-ին և 13-ին, Թումոյի 20 աշխատակից iPad-ներով կշրջեն և կկատարեն ցանկացողների նախնական գրանցում։ «Դրանք կլինեն մի քանի հիմնական անձնական տվյալներ, ինչը պաշտոնական գրանցման ժամանակ գործը կհեշտացնի»,-նշեց Սեդա Պապոյանը։
Թումո կենտրոնի սան կարող է դառնալ 12-18 տարեկան յուրաքանչյուր երեխա։ Կենտրոնում ուսումն անվճար է։ Պաշտոնական գրանցումը սկսվելու է օգոստոսի 15-ին։ Գրանցվելու համար անհրաժեշտ պայմաններից է ծնողների ներկայությունը.գրանցվողի և ծնողների ստորագրությամբ կնքվում է պայմանագիր։ Անհրաժեշտ է ներկայացնել մի քանի փաստաթուղթ և 10 000 դրամ դեպոզիտ տրամադրել։
Ինչպես նշեց Սեդա Պապոյանը, դա սիմվոլիկ գումար է, որը ետ է վերադարձվում սանին 2 տարի անց՝ կրթական ծրագիրն ավարտելիս։ «Դեպոզիտի իմաստն այն է, որ յուրաքանչյուր սան գույքային և բարոյական պատասխանատվություն զգա, հարգի կենտրոնի կանոնակարգը և ուսման ծրագիրը»,-ասաց Սեդա Պապոյան։
Օգոստոսի 14-ին կկայանա Թումո կենտրոնի պաշտոնական բացումը։ Կենտրոնը ստեղծվել է Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ։ 2 փուլից բաղկացած ծրագրի ընթացքում պատանիները սովորելու և մասնագիտանալու են անիմացիայի, խաղերի ստեղծման, կայքերի մշակման և թվային մեդիայի ոլորտներում։ 1-ին հարկում միաժամանակ կարող է սովորել 500 երեխա, իսկ 2-րդ հարկը, որը ծրագրի 2-րդ փուլի համար է նախատեսված, կրկին 500 երեխայի համար է։

10 Август 2011 - 12:53 AMT
До официального открытия и регистрации учеников Центра креативных технологий ТУМО осталось несколько дней. ТУМО – уникальный бесплатный образовательный центр креативных технологий для подростков, интересующихся искусством и информационными технологиями.
В ТУМО ожидается набор 10 000 учеников в течение трех месяцев. Об этом сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net координатор по связям с прессой и общественностью центра ТУМО Седа Папоян.
По словам Седы Папоян, в течение двух дней церемонии открытия центра ТУМО – 12 и 13 августа 20 сотрудников ТУМО проведут предварительную регистрацию всех желающих. “Будут записаны несколько основных личных данных, чтобы облегчить работу во время официальной регистрации”, – отметила Седа Папоян.
Учеником центра ТУМО может стать любой желающий подросток в возрасте от 12 до 18 лет. Обучение в центре производится бесплатно. Официальная регистрация начнется с 15 августа. Одним из важных условий регистрации является присутствие родителей, подписание договора с регистрирующимися и их родителями. Необходимо представить несколько документов и депозит в сумме 10 000 драмов.
Как отметила Седа Папоян, это символическая сумма, которая возвращается ученикам через два года, по окончании образовательной программы. “Смысл депозита в том, чтобы каждый ученик почувствовал материальную и нравственную ответственность, соблюдал дисциплину, с уважением относился к учебному процессу”, – сказала Седа Папоян.
14 августа состоится официальное открытие центра ТУМО. Центр основан образовательным фондом Симонян. В ходе программы, состоящей из двух этапов, дети научатся анимации, созданию игр, разработке сайтов, изучат область цифровых медиа. На первом этаже одновременно могут заниматься до 500 детей, на втором этаже, включающем второй этап программы, также сможет обучаться 500 детей.