ՖԻՖԱ-ն ցմահ որակազրկել է երեքական բոսնիացի ու հունգարացի մրցավարների: Երեք բոսնիացի և երեք հունգարացի մասնագետ մեղավոր են ճանաչվել պասիվ կոռուպցիայի մեջ (դրամաշորթություն կամ կաշառքի ստացում) և խաղի արդյունքների վրա ապօրինի ազդեցության մեջ, հաղորդում է lenta.ru-ն: Մրցավարներին արգելված է մասնակցել ֆուտբոլի հետ կապված ցանկացած գործունեության:
Ցմահ որակազրկվել են Բոսնիայից ու Հերցոգովինայից Սինիշա Զրնիչը, Քենան Բայրամովիչը և Ռիզա Ռիդալովիչը, հունգարացիներ Քրիստիան Սեմելչին, Յանոշ Չակն ու Կոլոշ Լենգելը:
Խաղերը, որոնց վերաբերյալ հետաքննություն է սկսել ՖԻՖԱ-ն, տեղի են ունեցել 2011թ. փետրվարի 9-ին և ընկերական էին: Այդ օրը կայացել են Բոլիվիա-Լատվիա, Էստոնիա-Բուլղարիա ընկերական խաղերը: Բոլիվիա-Լատվիա խաղը սպասարկել են բոսնիացի մրցավարները, իսկ էստոնացիների ու բուլղարացիների հանդիպումը՝ հունգարացի մրցավարների բրիգադը:
Լատվիան հաղթեց Բոլիվիային 2:1 հաշվով, իսկ Էստոնիա-Բուլղարիա խաղն ավարտվեց ոչ ոքի՝ 2:2: Բոլոր գոլերը խփվել են 11-մետրանոցից: ԶԼՄ-ները գրել են, որ խաղերը հավանաբար, պայմանագրային են եղել, իսկ հանցավոր կազմակերպությունները միլիոնավոր եվրոներ են աշխատել այդ խաղադրույքների վրա:

11 Август 2011 - 09:25 AMT
ФИФА пожизненно дисквалифицировала шесть арбитров. Три боснийских и три венгерских специалиста признаны виновными в пассивной коррупции (под этим подразумевается вымогательство или получение взятки) и незаконном влиянии на результаты матча, передает lenta.ru. Судьям запрещено участвовать в любой деятельности, связанной с футболом.
Пожизненную дисквалификацию получили арбитры из Боснии и Герцеговины Синиша Зрнич, Кенан Байрамович и Риза Ридалович, а также венгры Кристиан Семелчи, Янош Чак и Колош Ленгель.
Матчи, по итогам которых было начато расследование ФИФА, состоялись 9 февраля 2011 года. В этот день прошли товарищеские встречи Боливия – Латвия и Эстония – Болгария. Матч Боливия – Латвия обслуживали боснийские судьи, а встречу эстонцев и болгар – венгерская бригада арбитров.
Латвия обыграла Боливию со счетом 2:1, а матч Эстония – Болгария завершился вничью (2:2). Все голы в этих встречах были забиты с пенальти. СМИ писали, что матчи, возможно, носили договорной характер, а криминальные синдикаты заработали миллионы евро на ставках на эти игры.