Օգոստոսի 16-21-ը Հայաստանի ԱրմՌոբոտիքսը (Ռոբոտների բաց առաջնությունը) կմասնակցի Ռուսաստանում կայանալիք «ԱՊՀ ավիացիայի և տիեզերագնացության ապագան» ԱՊՀ երկրների երիտասարդ ավիանախագծողների ցուցահանդեսին։
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության մամլո ծառայությունից տեղեկացնում են, որ այս ցուցահանդեսը անցկացվում է ՄԱՏՍ-ի (Միջազգային ավիատիեզերական սալոն) շրջանակում։
ԱրմՌոբոտիքսի՝ ցուցահանդեսին մասնակցելու նպատակն է ներկայացնել Հայաստանը որպես ինժեներական և տեխնոլոգիական առաջատար երկիր ԱՊՀ տարածքում, ինչպես նաև համագործակցել և փորձի փոխանակում իրականացնել ինժեներական նախագծմամբ զբաղվող անհատների և երիտասարդական կազմակերպությունների հետ:
2008թ. սկսած Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը կազմակերպում է Հայաստանի Ռոբոտների բաց առաջնությունը, որն իր մեջ ներառում է ԱրմՌոբոտիքս մրցույթները, ակումբը և դպրոցական խմբակները: Առաջնության գլխավոր հովանավորն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը, տեխնիկական հովանավորն է «Առվա» ընկերությունը, աջակիցները` ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, «Մայքրոսոֆթ», «Դ-Լինկ» ընկերությունները:

12 Август 2011 - 08:18 AMT
С 16 по 21 августа армянский “АрмРоботикс” (Открытый чемпионат роботов) примет участие в проходящей в России выставке молодых авиаконструкторов стран СНГ под названием “Будущее авиации и космонавтики стран СНГ”. Из пресс-службы СП по ИТ сообщают, что выставка состоится в рамках Международного авиакосмического салона (МАКС). Целью участия в выставке является представление Армении, как передовой страны с развитой инженерной технологией на территории СНГ, а также сотрудничество и обмен опытом как между частными лицами, интересующимися инженерным конструированием, так и между молодежными организациями.
С 2008 года СП по ИТ организует в Армении открытые чемпионаты роботов, в которые входят конкурсы “АрмРоботикс”, клубы и школьные кружки. Генеральный спонсор чемпионата – компания “ВиваСелл-МТС”, технический спонсор – компания “Арва”. Чемпионат пройдет при поддержке Министерства обороны РА, компании “D-link”, а также представительства фирмы “Microsoft” в Армении.