Սեպտեմբերի 2-5-ը Շուշիում կկայանա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների երիտասարդական չկոնֆերանս «ԲարՔեմփ Արցախ-2011»-ը։ Չկոնֆերանս, քանի որ միջոցառումն անցնում է ոչ ֆորմալ մթնոլորտում, ինչը ապահովում է բաց քննարկումներ և մտքերի ազատ փոխանակում։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց «Արցախի կրթական հիմնադրամ»-ի տնօրեն Վլադիմիր Գրիգորյանը։
«ԲարՔեմփ Արցախ-2011»-ը նվիրված կլինի Արցախի անկախության 20-ամյակին։ Վլադիմիր Գրիգորյանի խոսքով, սեպտեմբերի 2-ին մասնակիցները ներկա կլինեն Արցախի անկախության 20-ամյակին նվիրված համերգին և պարային երեկույթին։
Իսկ սեպտեմբերի 3-ին կկայանա «ԲարՔեմփ Արցախ-2011»-ի պաշտոնական բացումը։
Ըստ Վլադիմիր Գրիգորյանի, այս տարի չկոնֆերանսը կկարողանա ապահովել 60 մասնակցի սնունդով և կացարանով՝ բացի ճանապարհածախսից։
«Մենք ակնկալում ենք 40 մասնակից Արցախից և մի շարք մասնակիցներ Հայաստանից և արտերկրից։ Ակնկալում ենք, նաև որ մասնակիցների մեծամասնությունը շնորհանդեսներ կունենա»,- նշեց Վլադիմիր Գրիգորյանը։
Կոնֆերանսի ընթացքում մասնակիցները կշրջեն Շուշիում, կայցելեն Դադիվանք։ Վլադիմիր Գրիգորյանի խոսքով, «ԲարՔեմփ Արցախ-2011»-ի հիմնական նպատակը հենց Արցախի PR-ն է և ինտերնետում Արցախի մասին ճշգրիտ տեղեկությունների տարածումը։
Գրանցումը կանցկացվի օգոստոսի 13-ից 27-ը։ Բոլոր ցանկացողները կարող են գրանցվել artsakhtoday.com կայքում։
Կազմակերպիչն է «Արցախի կրթական հիմնադրամ»-ը, աջակիցը՝ Արցախի մշակույթի և երիտասարդության հարցերով նախարարությունը։ «ԲարՔեմփ Արցախ-2011»-ը ինտերնետով կապահովի «Արմինկո» ընկերությունը։
Հայաստանում չկոնֆերանսն առաջին անգամ անցկացվել է 2009թ-ին, որին հաջորդել են «ԲարՔեմփ Երևան» 2010 և 2011-ը։ Իսկ Արցախում առաջին անգամ այն կայացել է անցյալ տարի։

С 2 по 5 сентября в Шуши состоится молодежная неконференция (неформальная конференция) по ИТ “BarCamp Арцах-2011”. Мероприятие называется неконференцией потому, что оно проходит в неформальной обстановке, что обеспечивает свободный обмен идеями и мнениями. Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net директор “Образовательного фонда Арцаха” Владимир Григорян.
“BarCamp Арцах-2011” будет посвящен 20-летию независимости Арцаха. По словам Владимира Григоряна, 2 сентября участники смогут присутствовать на концерте и праздничном вечере, посвященным 20-летию независимости Арцаха. А 3 сентября состоится официальное открытие “BarCamp Арцах-2011”.
По словам Владимира Григоряна, в этом году неконференция сможет обеспечить питанием и жильем 60 участников, не считая транспортные расходы. “Мы ожидаем участия 40 человек из Арцаха, несколько участников из Армении и из-за рубежа. Мы надеемся, что большая часть участников выступит с презентациями”, – отметил Владимир Григорян.
В ходе конференции участники посетят Дадиванк в Шуши, познакомятся с городом. Основной целью “BarCamp Арцах-2011” будет PR Арцаха, а также распространение в Интернете достоверных, реальных сведений об Арцахе”.
Регистрация участников конференции будет проходить с 13 по 27 августа. Все желающие смогут зарегистрироваться на сайте artsakhtoday.com.
Организатор мероприятия – “Образовательный фонд Арцаха”, при содействии Министерства культуры и по вопросам молодежи НКР. Интернет-обеспечение компании “Арминко”.