Mozilla բրաուզերի 6.0 ամբողջական տարբերակը նախատեսվում էր թողարկել օգոստոսի 16-ին։ Սակայն այն արդեն հասանելի է։ Այս մասին հայտնում է Theregister-ը։
Այն այս պահին թաքնված է Mozilla ընկերության FTP սերվերում։ Իրականում վերջին մի քանի ամիսներին Mozilla-ի կողմից սովորական է դարձել բրաուզերի յուրաքանչյուր թողարկման լուրի տարածումը FTP սերվերով՝ առանց պաշտոնական հայտարարության։
Ներբեռնելու կոդը հնարավոր է լինում ձեռք բերել պաշտոնական թողարկման օրից 2 օր առաջ։
Mozilla-ն դեռ պնդում է, որ բրաուզերի 6.0 տարբերակը հասանելի կլինի ներբենռման համար օգոստոսի 16-ին։ Չի բացառվում, որ միաժամանկ կթողարկվի նաև Firefox 7-ի բեթա տարբերակը, ինչպես նաև կմեկնարկի Firefox 8-ի մշակումը։

Mozilla 6.0 was set to lunch August 16 but it is already available online, according to The Register.
It is currently tucked away on the organization’s FTP server. A blogger over at TechnoBolt spotted that the code has been downloadable since at least Saturday, August 13.
In fact, in recent months it seems to be pretty standard for Mozilla to do a soft launch of its browser via its FTP server, without making an official announcement. The code can often be tracked down a day or two before the latest version of Firefox is given a marketed release.
Mozilla is still stating that Firefox 6 won't be available for download until Tuesday, August 16. Notably, the browser-maker is also releasing a beta version of Firefox 7 on the same day as well as pushing out an early build of Firefox 8.