Google-ը և Motorola Mobility ընկերությունը հայտարարել են, որ իրենք կնքել են համաձայնագիր, ըստ որի Google-ը գնում է Motorola Mobility 12,5 միլիարդ դոլարով` Motorola-ի ակցիաների 63%-ը։ Այս գործարքը ընկերությունների միջև գաղտնիորեն կնքվել էր օգոստոսի 12-ին։
Motorola-ի ձեռքբերումը հնարավորություն կտա Google-ին ապահովել Android էկոսիստեմը և կնպաստի բջջային շուկայում մրցակցությանը։ Google-ն իր մամլո հաղորդագրության մեջ ասել է, որ Motorola-ն իր համար լինելու է առանձին բիզնես։ Google -ի հիմնադիր Լարի Փեյջը մեկնաբանել է. «Ես անհամբեր սպասում եմ Motorol-ցիներին մեր Google-ցիների ընտանիք ընդունելուն»։
Գործարքը կատարվել է սովորականի պես, ինչպես մյուս բոլոր գործարքներն են կատարվում` ԱՄՆ-ի կարգավորող մարմինների, Եվրոպայի Միության և այլ մարմինների թույլտվութամբ։ Գործարքը նախատեսվում է փակել 2011-ի վերջին կամ 2012-ի սկզբին։

Google Inc. and Motorola Mobility Holdings, Inc. announced that they have entered into a definitive agreement under which Google will acquire Motorola Mobility for $40.00 per share in cash, or a total of about $12.5 billion, a premium of 63% to the closing price of Motorola Mobility shares on Friday, August 12, 2011. The transaction was unanimously approved by the boards of directors of both companies.
The acquisition of Motorola Mobility, a dedicated Android partner, will enable Google to supercharge the Android ecosystem and will enhance competition in mobile computing. Motorola Mobility will remain a licensee of Android and Android will remain open. Google will run Motorola Mobility as a separate business, Google said in a press release.
Larry Page, CEO of Google, commented, “I look forward to welcoming Motorolans to our family of Googlers.”
The transaction is subject to customary closing conditions, including the receipt of regulatory approvals in the US, the European Union and other jurisdictions, and the approval of Motorola Mobility’s stockholders. The transaction is expected to close by the end of 2011 or early 2012.