Սեպտեմբերին Ստեփանակերտում և Շուշիում կմեկնարկի ՆՈՒՌ (նոր ուսումնական ռազմավարություն) ծրագիրը, որի նպատակն է փոխել ապագա կրթական համակարգը։ Այս մասին այսօր հայտարարել է «Ֆրութֆուլ Արմենիա» հիմանդրամը՝ ի դեմս արգենտինահայ գործարար էդուարդո Էռնեկյանի։
ՆՈՒՌ ծրագրի շրջանակներում 1-4-րդ դասարանի յուրաքանչյուր աշակերտի և նրանց ուսուցիչներին կտրամադրվի մեկական ժամանակակից մատչելի XO դյուրակիր համակարգիչ (laptop)։ XO դյուրակիր համակարգիչները ստեղծվել և նախագծվել են հատուկ կրթական նպատակներով։ Արցախի կառավարությունը խոստանում է ապահովել դպրոցներն ինտերնետով։
ՆՈՒՌ ծրագրի առաջին փուլում կվերապատրաստվի 160 ուսուցիչ: Հաջորդ փուլում 3600 աշակերտ հնարավորություն կունենա կիրառել ՆՈՒՌ ծրագրի համակարգիչները։
Ծրագիրն իրականացվելու է Արցախի կառավարության և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության համագործակցությամբ։
ՆՈՒՌ-ն իրականացվում է ՄՀՅԵ (մեկ համակարգիչ յուրաքանչյուր երեխային) կրթական ծրագրի գաղափարի ներքո, որը մշակվել է ԱՄՆ Մասաչուսեթսի Տեխնոլոգիաների ինստիտուտում։ Արցախի կառավարությունը խոստացել է ինտերնետով ապահովել նաև մի շարք այլ քաղաքների և գյուղերի դպրոցներ, որպեսզի այնտեղ նույնպես հնարավոր լինի իրականացնել ՆՈՒՌ ծրագիրը։
Ծրագրի հիմնական նպատակներն են դասարան, դպրոց և ընտանիք ներմուծել նոր տեխնոլոգիաներ, բոլոր աշակերտների համար ստեղծել հավասար հնարավորություններ, հասանելի դարձնել տեղեկատվությունը, համաշխարհային կրթական փորձն ու մշակույթը, նպաստել տարածաշրջանում և աշխարհում Արցախի մշակույթի տարածմանը։

16 Август 2011 - 10:30 AMT
В сентябре в Степанакерте и Шуши стартует программа “Новая стратегия обучения”, целью которой является изменить будущую систему образования. Об этом сообщил 16 августа фонд “FruitFull Армения” в лице аргентинского предпринимателя армянского происхождения Эдуардо Эрнекяна.
В рамках программы каждому ученику 1-4 классов, а также их учителям будут предоставлены современные доступные компьютеры XO (laptop). Лэптопы созданы и предусмотрены с особыми образовательными целями. Правительство НКР обещает обеспечить все школы Арцаха интернет-связью.
На первом этапе реализации программы переподготовку пройдут 160 учителей. Следующий этап даст возможность 3600 ученикам использовать компьютеры, предоставленные программой НСО. Программа будет реализована при сотрудничестве правительства Арцаха и Армянского благотворительного общего союза. Программа реализуется посредством идеи программы образования “Каждому ребенку по одному компьютеру”, которая разработана в Институте технологий Массачусетса (США). Правительство НКР обещало обеспечить интернет-связью не только городские, но и деревенские школы Арцаха, чтобы успешно реализовать программу НСО. Основными целями программы являются применение современных технологий в классе, в школе, дома, создание равных возможностей для всех учеников, доступность информации, использование мирового опыта в области образования, содействие в распространении культуры Арцаха в регионе и в мире.