Ինչպես հայտնում է Lenta.ru-ն, ռուսական որոնողական համակարգ Yandex.ru-ն թողարկել է որոնողական նոր հարթակ՝ Ռեյկյավիկ անվանումով։
Այս նոր պլատֆորմը Yandex-ին հնարավորություն է տալիս կատարել որոնում՝ ըստ օգտագործողի նախընտրած լեզվի։ Այսինքն՝ Ռեյկյավիկը ուշադրություն է դարձնում, թե որքան հաճախ է օգտագործողը այցելում որոնման արդյունքում հայտնված անգլալեզու կայքեր։ Եվ հաշվի առնելով այդ հաճախականությունը՝ հաջորդ որոնումների դեպքում ավելի շատ են ցուցադրվում նմանատիպ կայքեր։
Հղումներ դեպի անգլալեզու կայքեր հայտնվում են նաև անգլերեն լեզվով որոնումներ կատարելու դեպքում։ Միևնույն ժամանակ Ռեյկյավիկը անտեսում է լատինատառ ռուսերենով գրված որոնումները։
Yandex օգտագործողների մեծամասնությունը նախընտրում են որոնման արդյունքներում տեսնել ռուսական կայքերի հղումներ։ Այս մասին ասել է Yandex-ի որոնման որակի նախագծման բաժնի ղեկավար Դենիս Ռասկովալովը։ «Անգլալեզու հղումներ նախընտրողները կազմում են ընդամենը 8%»,- նշել է նա։
Yandex-ի նախկին որոնողական հարթակը կոչվում էր Կրասնոդար, այն գործարկվել էր 2010-ի դեկտեմբերին։ Այս հարթակների անվանումների ընտրությունը կատարվում է «Քաղաքներ» խաղի սկզբունքով։ Ամեն մի նոր հարթակի անվանում սկսվում է նախկին հարթակի անվանման վերջին տառով՝ Օբնինսկ-Կրասնոդար-Ռեյկյավիկ։

17 Август 2011 - 09:54 AMT
Российский поисковик "Яндекс" запустил новую поисковую платформу "Рейкьявик". "Рейкьявик" учитывает, как часто пользователь переходит по найденным "Яндексом" ссылкам на англоязычные ресурсы. Если это происходит регулярно, то в результатах поиска будет отображаться больше ссылок на такие сайты.
Ссылки на англоязычные ресурсы показываются в ответ на запросы на английском языке. При этом "Рейкьявик" игнорирует русскоязычные запросы, набранные латинскими буквами, ошибки раскладки клавиатуры и адреса сайтов. Об этом сообщает Lenta.ru.
Большинство пользователей "Яндекса" предпочитают получать в ответ на свой запрос ссылки на русском языке, отметил руководитель отдела разработки качества поиска "Яндекса" Денис Расковалов. Доля тех, кто предпочитает англоязычные ресурсы, составляет около 8 процентов.
Предыдущая поисковая платформа "Яндекса" называлась "Краснодар" и была запущена в декабре 2010 года. Названия платформ совпадают с названиями городов, причем при выборе названия для новой платформы используется принцип "игры в города". Каждое новое название начинается на ту букву, на которую заканчивается предыдущее: "Обнинск"-"Краснодар"-"Рейкьявик".