Աշխարհում անհատական համակարգիչներ արտադրողների շուկայում 3-րդ տեղ զբաղեցնող Lenovo ընեկերությունը հայտնել է, որ իր եռամսյակային շահույթը գրեթե կրկնապատկվել է։ Այս մասին հաղորդում է AP-ն։
Lenovo-ն ընդլայնել է իր գործունեությունը՝ մտնելով բջջային ինտերնետի շուկա և մրցելով Apple-ի և մի շարք այլ ընկերությունների հետ, ինչի արդյունքում էլ ընկերության շահույթը կրկնապատկվել է։
Lenovo –ի 2011-ի 2-րդ եռամսյակի եկամուտը կազմել է 108 միլիոն դոլար։ Ընկերությունն ասել է, թե այն աճել է 15%-ով՝ անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Lenovo-ն 2005թ-ին գնեց IBM և այն առաջ անցավ թայվանական Acer ընկերությունից՝ դառնալով 3-րդ անհատական համակարգիչներ վաճառող խորոշագույն ընկերությունն աշխարհում՝ ըստ Միջազգային տվյալների ընկերության։ Lenovo-ն մուտք գործեց նաև անլար ինտերնետ կապի շուկա անցած տարի՝ թողարկելով սմարթֆոններ և պլանշետներ և սկսեց մրցակցել Apple-ի, Samsung-ի, HTC-ի ընկերությունների հետ։

The results come as Lenovo expands into mobile Internet, competing with Apple Inc. and other foreign rivals, and in developed markets with an acquisition this year in Germany and a joint venture in Japan.
Profit for the three months ending June 30 was $108 million, or 1.11 U.S. cents per share, up 98 percent from a year earlier, Lenovo said. It said sales rose 15 percent from the same period last year to a quarterly record of $5.9 billion and global market share hit a high of 12.2 percent.
Lenovo, which acquired IBM Corp.'s PC unit in 2005, overtook Taiwan's Acer Group this year to become the third-largest PC vendor, according to International Data Corp.
Lenovo entered wireless Internet last year and has launched smartphones and Web-linked tablet computers in competition with Apple, South Korea's Samsung Electronics Corp. and Taiwan's HTC Corp. It unveiled a low-priced smartphone last week to target developing markets.