Skype-ը թողարկել է նոր ծրագիր iOS օպերացիոն համակարգով աշխատող սարքերի համար՝ iPhone-ների, iPad-ների և iPod-ների համար։ Այս ծրագրի շնորհիվ Skype-ի բոլոր օգտագործողները հնարավորություն կունենան միանալ ամբողջ աշխարհի տարբեր WiFi կետերին և կատարել Skype զանգեր։ Այս մասին հաղորդում է Apple Insider-ը։
Skype WiFi ծրագիրը հնարավորություն է տալիս օգտագործողներին միանալ տեղական WiFi կետերին ընդամենը րոպեն 6 ցենտով։ Ծրագրին միացած են մի շարք ինտերնետ պրովայդերներ և WiFi կետեր ամբողջ աշխարհից։
Ընկերությունն այժմ աշխատում է համագործակցություն հաստատել մի շարք WiFi օպերատորների հետ՝ աշխարհի 1 միլիոն WiFi կետերում հասանելի դառնալու համար՝ հյուրանոցներից մինչև սրճարաններ։
Ծրագիրը կարելի է բեռնել Apple App Store-ից անվճար։ Skype-ը օգտագործողներին ներկայացնում է նաև հատուկ առաջարկ. մինչև օգոստոսի 21-ը անվճար 60 րոպե Skype WiFi յուրաքանչյուր օգտագործողի համար։

Skype released a new iOS application that will offer iPhone, iPad and iPod touch users access WiFi hotspots around the globe for a nominal pay-as-you-go basis.
According to Apple Insider, the Skype WiFi application offers those on the go an alternative to pricey international data plans, by allowing them to connect to locally available WiFi hotspots for as little as 6 cents per minute.
Skype says it is working with a third party WiFi operators to provide access to over 1 million WiFi hotspots around the world, including hotels, airports, train stations, convention centers, bars and restaurants.
The application itself previously known as Skype Access is available as a free download from the App Store, but requires that users purchase Skype Credits in order to connect to one of the supported hotspots.
In order to “celebrate the new Skype WiFi app" and give users a chance to take it for a test spin, Skype said it plans to offer up to 60 minutes (or four 15-minute sessions) of free internet access for each unique Skype ID until August 21.