Ավտոմեքենաներ արտադրող Ferrari ընկերության նախագահ Լուկա դի Մոնտեզեմոլոն հայտարարել է, որ իր ընկերությունը չի պատրաստվում թողարկել էլեկտրական ավտոմեքենաներ։ Նրա այս հայտարարությունը, հավանաբար կառաջացնի զայրույթ այն մարդկանց շրջանում, ովքեր կարծում են, որ էլեկտրական մեքենաները բնապահպանության ապագան են։ Այս մասին գրում է BBC newsbeat-ը։
«Ես չեմ կարծում, որ էլեկտրական մեքենաները կարևոր քայլ են աղտոտման դեմ պայքարում։ Մենք այժմ աշխատում ենք Ferrari հիբրիդի ստեղծման վրա և հույս ունենք, որ սա արդեն կլինի ապագան»,-ասել է Լուկա դի Մոնտեզեմոլոն։
Չնայած էլեկտրական շարժիչով տեխնոլոգիայի դանդաղ զարգացմանը՝ վերջին տարիներին ներդրումներ են կատարում մեքենաշինության այդ ոլորտում:
Ավտոմեքենա արտադրողներից Nissan-ն առաջինն էր, որ ստեղծեց էլեկտրական ավտոմեքենա Leaf-ը։ Գերմանական BMW-ն նույնպես հայտարարել էր էլեկտրական ավտոմեքենա արտադրելու իր պլանների մասին և վերջերս ներկայացրեց երկու նոր մոդել։
Լուկա դի Մոնտեզեմոլոն, չնայած էլեկտրական ավտոմեքենաների հանդեպ իր ներժողական դիրքորոշմանն, ասել է, որ պատրաստ է ընդունել ցանկացած տեխնոլոգիա, որը Ferrari-ներն ավելի ռացիոնալ կդարձնի։
«Մենք բարելավել ենք վառելիքի սպառումը 30%-ով, և աշխատում ենք այս ուղղությամբ»,-ասել է նա։ Ferrari-ին երբեք չի թողարկի էլեկտրական ավտոմեքենաներ

Ferrari chairman Luca di Montezemolo said he does not believe in electric cars and that his company will never make one. This comment will anger many who say electric cars offer the only environmentally-friendly future for the industry, according to BBC newsbeat.
"I don't feel they represent an important step forward for fighting against pollution, CO2 and the environment. We are working very, very hard on the hybrid Ferrari. This should be the future and I hope in a couple of years you'll see it,” di Montezemolo said.
Despite a slow take up of electric motor technology the car industry has over recent years begun to invest heavily in it.
Nissan is one of the big manufacturers to commit to the idea with its Leaf design one of the first to go into mass production. German car maker BMW is among the latest to announce its plans. It recently unveiled two new models which will launch its new electric motoring division BMWi.
Despite dismissing a fully electric model di Montezemolo says he is ready to embrace any technology that will make Ferraris more efficient.
"We have improved fuel consumption 30% and we are working day and night in this direction," he said.