Այսօր ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, Dasaran.am նախագծի հիմնադիր Սուրեն Ալոյանը և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը ստորագրեցին եռակողմ համագործակցության համաձայնագիր՝ էլեկտրոնային կրթական համակարգ ստեղծելու մասին։
Հոկտեմբերի 1-ից բոլոր երևանյան դպրոցները կմիանան Dasaran.am նախագծին։ Dasaran.am կայքը կրթական ցանց է, որը միավորում է դպրոցները, աշակերտներին, ծնողներին և ուսուցիչներին։
Dasaran.am-ում յուրաքանչյուր աշակերտ, ուսուցիչ և ծնող իր ծածկանունով ու ծածկագիրով մուտք է գործում կայք։ Այստեղ ստեղծվում է յուրաքանչյուր դասարանի էլեկտրոնային մատյանը և յուրաքանչյուր աշակերտի էլեկտրոնային օրագիրը։ Յուրաքանչյուր ծնող կարող է հետևել իր երեխայի առաջադիմությանը՝ գնահատականներին, բացակայություններին, կիսամյակային միջին գնահատականներին, դասացուցակին և այլն։
Dasaran.am-ում յուրաքանչյուր աշակերտ կարող է նաև գտնել իր համադասարանցիներին, մասնակցել մի շարք մրցույթների, ինչպիսիք են «Գրական մրցույթը», «Լավագույն շարադրությունը» և այլն, ինչպես նաև օգտվել կայքում առկա կրթական ծրագրերից և խաղերից։ Կայքի օգնությամբ կարելի է տեղեկանալ նաև ծնողական ժողովների մասին, տեսնել ուսուցիչների կարծիքը աշակերտների մասին։
Ըստ Արմեն Աշոտյանի, Dasaran.am-ը յուրատեսակ կրթական գործիք է, որը լուծում է մի շարք խնդիրներ։ «Նախ աշակերտի և ծնողի պատասխանատվությունն է բարձրանում կրթական հարցում։ Ցանցը ապահովում է նաև կրթական գործընթացի թափանցիկությունը, ինչպես նաև պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության նոր տարբերակ է»,- ասաց նախարարը և ավելացրեց, որ նախագիծն ունի նաև հակակոռուպցիոն բնույթ. «Այս նախագիծը նվազեցնում է յուրաքանչյուր շինծու գնահատականի առկայությունը, աշակերտ-ծնող-ուսուցիչ «հանցավոր համագործակցությունը»։
Ըստ Սուրեն Ալոյանի, Dasaran.am-ի վիճակագրությունը ցույց է տվել, որ յուրաքանչյուր աշակերտի մոտ 12%-ով առաջադիմության աճ է գրանցվել և 20%-ով նվազել են բացակայությունները։
Նախագիծը մինչ օրս գործում էր վճարովի հիմունքներով ՝ ամիսը 1200 դրամ, որից օգտվում էր արդեն Երևանի 46 դպրոցների շուրջ 30 000 աշակերտ և ծնող։ Ինչպես նշեց Սուրեն Ալոյանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ այսուհետ ծրագիրը գործելու է ամբողջապես անվճար։

19 Август 2011 - 09:13 AMT
19 августа министр образования и науки РА Армен Ашотян, основатель проекта Dasaran.am Сурен Алоян и Генеральный директор компании “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян подписали трехстороннее соглашение о сотрудничестве по созданию электронной системы образования.
С 1 октября ереванские школы присоединятся к проекту Dasaran.am. Сайт Dasaran.am – образовательная сеть, объединяющая школы, учеников, родителей и учителей.
В Dasaran.am каждый ученик, учитель или родитель сможет заходить на сайт, набрав определенный код. Здесь будут созданы электронные классные журналы для всех классов и электронные дневники для каждого ученика. Родители смогут следить за успеваемостью своих детей, узнавать о посещаемости, о средних полугодовых оценках, о расписании уроков и т.д.
На сайте ученики смогут переписываться друг с другом, участвовать в ряде конкурсов, например, в “литературном конкурсе”, конкурсе на “лучшее сочинение” и др., а также пользоваться учебными программами и играми сайта. На сайте можно будет узнавать о родительских собраниях, прочитать мнения учителей о своих учениках.
По словам Армена Ашотяна, Dasaran.am является своеобразным инструментом обучения, который решает ряд проблем: “Во-первых, повышается чувство ответственности за учебу у учеников и их родителей. Сайт обеспечивает прозрачность процесса образования, это новый вариант сотрудничества “государство – частный сектор”, – сказал министр, добавив, что проект позволяет избавиться от коррупции в школе: “Проект исключает всякое завышение оценок, “преступное сотрудничество” между учениками, родителями и учителями».
По мнению Сурена Алояна, статистика Dasaran.am показала, что у всех учеников зарегистрировано повышение успеваемости на 12% и увеличилась посещаемость на 20%.
Проект до сих пор действовал на платной основе: 1200 драм ежемесячно, им пользовались 46 школ Еревана и около 30 000 учеников и родителей. Как отметил Сурен Алоян, при содействии компании “ВиваСелл-МТС” отныне программа будет действовать исключительно бесплатно.
В случае удачного старта программы в школах Еревана, будет предложено применить ее в областных школах Армении.