Օգոստոսի 27-ին և 28-ին GTUG Հայաստան խմբի (Google technology User Group Armenia) նախաձեռնությամբ Երևանը կմիանա ԱՊՀ երկների GTUG խմբերի համընդհանուր երկօրյա Chrome հաքաթոնին։ Հաքաթոնների նպատակն է միավորել մարդկանց ինչ-որ մի բան զարգացնելու, մշակելու և բարելավելու նպատակով։
Chrome հաքաթոնի մասնակիցները միևնույն սրահում կփորձեն իրագործել Chrome բրաուզերի՝ օգտագործողների կողմից առաջադրված ցանկություններից որոշները: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց GTUG Հայաստան խմբի համակարգող Վարդան Գրիգորյանը։
«Կարծում եմ մասնակիցները կձևավորեն մի քանի խումբ և միասին կփորձեն լուծել Chrome -ի խնդիրները՝ գրելով Chrome հավելումներ (extensions) կամ Chrome Web Apps ծրագրեր»,-ասաց Վարդան Գրիգորյանը։ Վարդան Գրիգորյանի խոսքով հաքաթոնի ընթացքում Google+ սոցիալական ցանցի Hangout ֆունկիցայի միջոցով Մոսկվայից և Սանկտ Պետերբուրգից Google-ի աշխատակիցներ Իլմարի Հեիքինենը և Մայք Ուեսթը կմիանան հաքաթոնին և խնդիրների դեպքում կփոձեն օգնել մասնակիցներին։
Ըստ Վարդան Գրիգորյանի, ակնկալվում է մոտ 15 ծրագրավորող մասնակցի և մի շարք հետաքրքրվողների ներկայություն։ «Քանի որ սա առաջին հաքաթոնն է, կարծում եմ, որ մարդիկ կվախենան, վստահ չեն լինի իրենց ուժերի վրա։ Այս հաքաթոնը կօգնի նրանց ծանոթանալ, թե ինչպես են անցկացվում նման միջոցառումները»,- նշեց Վարդան Գրիգորյանը։ Վարդան Գրիգորյանն ասաց, որ հատկապես Կիևում շատ հաճախ են կազմակերպվում նման հաքաթոններ։ Ըստ նրա այս հաքաթոնի նպատակն է նաև հասկանալ, թե ինչ հեռանկարներ կան Հայաստանում։
Chrome հաքաթոնը կընթանա 4 փուլով. 1-ին փուլը բուն երկորյա հաքաթոնն է։ Օգոստոսի 29-ից հոկտեմբերի 8-ը ընթացող 2-րդ փուլի ընթացքում կանցկացվի հաքաթոնի արդյունքում ստեղծված հավելումների և ծրագրերի օնլայն մրցույթ-քվեարկություն։ 3-րդ փուլը՝ DemoFest-ը կկայանա հոկտեմբերի 9-ին Մոսկվայի Գուգլյան գրասենյակում, որի ժամանակ կներկայացվեն օնլայն մրցույթի արդյունքերով լավագույն լուծումները: Դե իսկ ամենավերջին փուլում 4 անձից բաղկացած ժյուրին կորոշի և կհայտարարի հաղթողներին։ Մրցանակները կհանձնվեն Մոսկվայում անցկացվող Google Developer Day 2011 միջոցառման ժամանակ հոկտեմբերի 10-ին։ Առաջին 3 հորիզոնականները զբաղեցնող մասնակիցները կստանան Mac Book Air համակարգիչներ, իսկ 4-րդ և 5-րդ տեղերը զբաղեցնողները` այլ արժեքավոր նվերներ:
Հաքաթոնին կարող են մասնակցել բոլոր ծրագրավորողները՝ թե՛ պրոֆեսիոնալ, թե՛ սիրողական մակարդակի։ Բոլոր մասնակիցները պետք է գրանցվեն մինչև օգոստոսի 25-ը ներառյալ և իրենց հետ ունենան նոթբուք կամ նեթբուք։ Հաքաթոն անվանումը տեխնիկական տերմին է, գալիս է մարաթոն և անգլերեն hacking բառերից։ Hacking բառն օգտագործվում է տեխնիկական իմաստով՝ լավ տիրապետել և բարելավել։ Առաջին անգամ Հաքաթոն միջոցառումն անցկացվել է1999թ-ին Կանադայի Կալգարի քաղաքում։

20 Август 2011 - 11:41 AMT
27 и 28 августа по инициативе группы GTUG в Армении (Google technology User Group Armenia) Ереван присоединится к всеобщему двухдневному Chrome-хакатону групп GTUG из стран СНГ. Целью хакатона является объединение людей вокруг какой-либо идеи, совместный поиск путей развития и усовершенствования разработок и т.д.
Участники Chrome-хакатона прямо в зале попытаются реализовать некоторые из идей и пожеланий, предложенных пользователями браузера Chrome. Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net модератор GTUG в Армении Вардан Григорян.
“Думаю, участники создадут несколько групп и попытаются решить задачи, поставленные Chrome, составив дополнения (extensions) Chrome или программы Chrome Web Apps”, – сказал Вардан Григорян. По словам Вардана Григоряна, в ходе хакатона посредством функции Hangout социальной сети Google+ сотрудники Google из Москвы и Санкт-Петербурга Ильмари Хеикине и Майкл Уэст присоединятся к хакатону и помогут участникам в решении задач.
По мнению Григоряна, ожидается присутствие около 15 программистов, а также тех, кто интересуется мероприятием. “Поскольку это первый хакатон, думаю, люди будут поначалу несколько напуганы, не уверены в своих силах. Этот хакатон поможет им узнать, как проводятся подобные мероприятия”, – отметил Вардан Григорян.
Он сказал, что хакатоны часто организовываются в Киеве. Целью этого хакатона является узнать, какие перспективы в этой сфере у Армении.
Хакатон Chrome пройдет в четыре этапа: первый этап – это сам двухдневный хакатон. В ходе второго этапа, который пройдет с 29 августа по 8 октября, состоится онлайн-голосование по итогам созданных во время хакатона приложений и программ. Третий этап – DemoFest состоится 9 октября в Москве в офисе Google, на котором будут представлены лучшие решения, определенные путем онлайн-голосования. А во время самого последнего четвертого этапа жюри, состоящее из четырех человек, назовет имена победителей. Призы будут вручены 10 октября в Москве во время мероприятия Google Developer Day 2011. Участники, занявшие призовые места, получат компьютеры Mac Book Air, а занявшие 4 и 5 места получат ценные призы.
В хакатоне могут принять участие все желающие программисты, как профессионалы, так и любители. Они должны зарегистрироваться до 25 августа включительно, а также должны иметь при себе ноутбук или нетбук. Название хакатон – технический термин, он составлен из слов марафон и английского hacking. Термин Hacking используется в смысле отличного владения техникой и ее усовершенствованием. Впервые хакатон проводился в 1999 году в канадском городе Калгари.