Այսօր Nokia-ն պաշտոնապես հայտարարեց երեք նոր սմարթֆոնների և նոր Symbian պլատֆորմի` Symbian Belle-ի թողարկման մասին։ Երեք սմարթֆոնները` Nokia 700-ը, Nokia 701-ը և Nokia 600-ը աշխատում են հենց Symbian Belle-ով և հագեցած են NFC (Near Field Communication) տեխնոլոգիայով, որը թույլ է տալիս կապվել NFC ունեցող մեկ այլ սարքավորման հետ, ինչպես բարձրախոսներն են կամ ականջակալ Bluetooth-ները կամ հենց հեռախոսները և փոխանակել տարբեր ֆայլեր։
Այս NFC տեխնոլոգիայով հագեցած սմարթֆոնների թողարկմանը զուգահեռ Nokia-ն թողարկել է նաև Essence Bluetooth Stereo ականջակալները։
Nokia 700-ը Nokia-ի երբևէ արտադրած ամենափոքր սմարթֆոնն է։ Կշռում է 96 գրամ, 110 x 50.7 x 9.7 մմ չափսերով։ Այն ունի 1Ghz հզորությամբ պրոցեսոր, 3.2 դյույմ էկրան, 2Գբ ներքին հիշողություն` մինչև 32Գբ ավելացնելու հնարավորությամբ, HD վիդեոնկարահանում և 5 մեգապիքսել տեսախցիկ։
Nokia 701-ը Nokia-ի ամենաբարակ սմարթֆոնն է, ամենալուսավոր 3.5 դյույմ էկրանով։ Nokia C7 դիզայնի վրա հիմնված Nokia 701-ն ունի 1GHz հզորությամբ պրոցեսոր, 8 մեգապիքսել տեսախցիկ և դիմացի տեսախցիկ, ինչպես նաև HD վիդեոնկարահանում։ Ունի 8Գբ ներքին հիշողություն` մինչև 40Գբ ավելացնելու հնարավորությամբ։
Nokia 600-ը հայտարարվել էր որպես Nokia-ի ամենաբարձրաձայն սմարթֆոն։ Այն ունի ներկառուցված FM ռադիո ալեհավաք` առանց ականջակալների լսելու հնարավորությամբ և FM հաղորդիչ, որը թույլ է տալիս հեռարձակել երաժշտությունը հեռախոսից ռադիոկայան։ Այն ունի 60 ժամ երաժշտության նվագարկման տևողություն։ Nokia 600-ը աշխատում է 1 GHz հզորությամբ պրոցեսորով, 5 մեգապիքսել տեսախցիկով, HD վիդեոնկարահանմամբ և 2Գբ ներքին հիշողությամբ` մինչև 34Գբ ավելացնելու հնարավորությամբ։
«Symbian Anna-ից թողարկումից երկու ամիս է անցել, սակայն մենք արդեն հանդես ենք գալիս նոր պլատֆորմով` Symbian Belle-ով»,- ասել է Nokia-ի փոխնախագահ Այլարի Նուրմին։

Nokia announced the launch of three new smartphones, powered by new Symbian platform Symbian Belle.
The new smartphones Nokia 700, Nokia 701 and Nokia 600 have NFC technology, personal user interface and more powerful mobile Web browsing experience, Nokia said in a press release.
NFC capabilities allow to pair with NFC-enabled mobile accessories such as speakers or Bluetooth headphones and headsets. Nokia also announced the launch of the Nokia Essence Bluetooth Stereo Headset, which can be paired with any NFC-enabled smartphone.
Nokia 700 is the smallest smartphone of Nokia, it weights 96grams at 110 x 50.7 x 9.7 mm. It has a 1Ghz processor, 3.2 inch screen, ClearBlack display, 2GB of internal memory (with the option of using a 32GB), HD video capture and 5MP full focus camera with LED flash. The Nokia 700 is also Nokia's most eco-friendly smartphone.
The Nokia 701 is a sleek, slim smartphone incorporating the world's brightest ever mobile phone display, based on a 3.5 inch ClearBlack display. Based on the popular Nokia C7 design, the Nokia 701 has a 1GHz processor, 8MP full focus camera with dual LED flash and 2 X digital zoom, 2nd front-facing camera and HD video capture. It comes with 8GB internal memory and the possibility to increase to 40GB.
The Nokia 600 smartphone is Nokia’s delivers loudest smartphone. It has built-in FM radio antenna for listening without headphones and FM transmitter that makes it possible to broadcast music from phone to any FM radio. It has 60 hours of music playback time. Nokia 600 comes with a 1 GHz processor; 5MP full focus camera with LED flash and HD video capture, and 2GB of internal memory with ability to increase to 34GB.
Symbian Belle is the latest in a series of updates to the Symbian platform, which started with Symbian Anna and will continue into 2012. It includes a pull down menu and taskbar to access notifications from any of the home screens. Symbian Belle provides Nokia's most competitive, seamless and intuitive Symbian experience so far.
Availability of Symbian Belle on newly shipping versions of the Nokia N8, Nokia E6, Nokia E7, Nokia X7, Nokia C7, Nokia C6-01 and Nokia Oro as well as by download will be announced closer to availability.