Apple ընկերության արդեն նախկին գլխավոր տնօրեն Սթիվ Ջոբսը շարունակելու է լինել Walt Disney ընկերության տնօրեններից մեկը իր 7,4 % ակցիաներով։ Սթիվ Ջոբսը Disney-ի բաժնետերերից է դարձել 2006 թվականին, երբ ընկերությունը 7 միլիարդ դոլարով գնեց Ջոբսի Pixar անիմացիոն ստուդիան։
Սթիվ Ջոբսը 2003թ-ից տառապում է քաղցկեղի հազվադեպ տեսակով։ 2009 և 2010թթ-ին Սթիվ Ջոբսի մասնակցությունը Disney-ի տնօրենների խորհրդի աշխատանքներին նվազեց՝ առողջական խնդիրների պատճառով։ 2011-ի հունվարից նա բուժումներ է ստանում։
Disney-ի տնօրեններից Սթիվ Ջոբսը միակն էր, ով 2010-ին չկարողացավ մասնակցել տնօրենների խորհրդի հանդիպումների 75%-ին։ Չնայած այս փաստին տնօրենների խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել խորհդի կազմը՝ ներառյալ Սթիվ Ջոբսին։
Երեկ Սթիվ Ջոբսը հայտարարեց Apple-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնից իր հրաժարականի մասին և հայտնեց նոր նախագահի՝ Թիմ Քուքի անունը։ Սթիվ Ջոբսի հրաժարականով Apple-ի ակցիաները ընկան 5 %-ով։

Apple’s Steve Jobs will remain on the board of Walt Disney Co. (DIS), according to a person with knowledge of the matter, after resigning as chief executive officer of the personal-computer company he founded.
There is no change in Jobs’ status at Burbank, California- based Disney, said the person, who wasn’t authorized to speak publicly. Jobs, Disney’s largest shareholder with a 7.4 percent stake, joined the board after the media company acquired his Pixar Animation studio for $7 billion in May 2006, Bloomberg reported.
Jobs, 56, has battled a rare form of cancer since 2003, and had been on medical leave at Apple since January. While Disney Chief Executive Officer Bob Iger has cited his input on matters such as branding, health issues limited Jobs’ participation on Disney’s board in fiscal 2009 and 2010, according to the media company’s January proxy filing.
“As was the case last year, Mr. Jobs’ ability to attend board meetings was influenced by health considerations,” Disney said in the filing.
Among Disney directors, Jobs was the only one who failed to attend 75 percent of board and committee meetings for the year ended in October 2010, the filing said. At his request, he receives no compensation as a director.