Երևանի 7 արձանների վրա տեղադրվել են ցուցանակներ QR կոդերով։ QR-կոդը շտրիխ կոդի տեսակ է, որը պարունակում է բազմազան տեղեկություններ՝ սկած լինքերից մինչև կոնտակտային տվյալներ։ QR-կոդի ինֆորմացիան կարդալու համար անհրաժեշտ է այն լուսանկարել հեռախոսով։Երևան Քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Արա Յաղջյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց, որ մինչև սեպտեմբերի 20-ը նման ցուցանակներ տեղադրվելու են ևս 37 հուշարձանների և 20 պատմամշակութային արժեք ներկայացնող շենքերի վրա։
Ըստ Արա Յաղջյանի, ՀՀ անկախության 20 ամյակի օրերին Հայաստան են ժամանելու մի շարք հյուրեր, ինչը հիանալի է, քանի որ ծրագիրը նախատեսված է հենց զբոսաշրջիկների համար։ Այս պահին QR կոդով ցուցանակներ տեղադրված են Կոմիտասի, Այվազովսկու, Սարյանի, Շահումյանի, Մյասնիկյանի, Առնո Բաբաջանյանի և Սասունցի Դավթի արձանների վրա։
«Այս ծրագրի շնորհիվ զբոսաշրջիկները հեշտությամբ կստանան ինֆորմացիա պատմամշակութային արժեք ներկայացնող հուշարձանների մասին։ Յուրաքանչյուր QR կոդ տեղափոխում է monuments.yerevan.am կայքի համապատասխան հուշարձանի էջ, որտեղ կան եռալեզու (հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն) տեղեկություններ յուրաքանչյուր հուշարձանի մասին՝ սկած ճարտարապետից, պատրաստված նյութից, հուշարձանի պատմությունից մինչև լուսանկարներ»,- նշեց Արա Յաղջյանը։
Ըստ Արա Յաղջյանի, ծրագիրը քաղաքապետարանի նախաձեռնությունն է, որն իրականացնում է Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոնը և «City of the World» հիմնադրամը։ Յուրաքանչյուր QR-կոդով ցուցանակի ստեղծման համար տեխնոլոգիաների կենտրոնը ծախսում է 150 000 դրամ։
«Մենք կատարում ենք ողջ ծրագրավորումը՝ կոդի ստեղծումը, ապա նաև պատրաստում ենք ցուցանակը և տեղադրում։ Իսկ կայքի նյութերը տրամադրում է «City of the World» հիմնադրամը։ Մենք դիմել ենք մի շարք բանկերի և ընկերությունների այս ծրագրի ֆինանսավորման համար»,- ավելացրեց Արա Յաղջյանը։
QR-կոդը նախագծել է ճապոնական Denso-Wave ընկերությունը: Այն բաղկացած է տարբերանշաններից՝ ներառյալ այբուբեն, թվեր, հատուկ տարբերանշաններ: Մեկ QR-կոդը կարող է պարունակել 7089 թիվ կամ 4296 տառ: QR-կոդերը հաճախակի օգտագործում են հեռախոսներով կոնտակտային ինֆորմացիա, հղումներ և այլ տեղեկատվություն կարդալու համար։

Special plates with QR code have been placed at 7 monuments in Armenia’s capital, Yerevan.
A QR code (abbreviated from Quick Response code) is a type of matrix barcode (or two-dimensional code) designed to be read by smartphones. The code consists of black modules arranged in a square pattern on a white background. The information encoded may be text, a URL, or other data. QR codes storing web addresses may appear in magazines, on signs, on buses, on business cards, or on almost any object about which users might need information.
Users with a camera phone equipped with the correct reader application can scan the image of the QR code to display text, contact information, connect to a wireless network, or open a web page in the telephone's browser.
In a conversation with a PanARMENIAN.Net reporter, Director of the Yerevan Center of Technology Management Ara Yaghjyan informed that till September 20, similar plates will be stuck to 37 monuments and 20 buildings which are objects of cultural and historical value.
“Lots of tourists will be in Armenia during the celebrations of the republic's 20th anniversary of independence and this program was developed to provide guests with complete information. As of today, plates have been installed at the monuments to Komitas, Ivan Aivazovsky, Martiros Saryan, Stepan Shahumyan, Alexander Myasnikyan, Arno Babajanyan and David of Sasun,” Yaghjyan said.
“Each of QR codes will direct the user to monuments.yerevan.am website which contains information about the monuments in three languages – Armenian, Russian and English,” he added.
On the initiative of Yerevan city administration, the program is being implemented by Yerevan Center of Technology Management and City of the World foundation.
‘We are programming the entire process, i.e creation of the code and the plate and its further placement. The content is being supplied by City of the World foundation. We have addressed a number of banks and companies with a financing request,” Yaghjyan said.
Created by Toyota subsidiary Denso Wave in 1994, the QR code is one of the most popular types of two-dimensional barcodes. The QR code was designed to allow its contents to be decoded at high speed.