Երևանի 7 արձանների վրա տեղադրվել են ցուցանակներ QR կոդերով։ QR-կոդը շտրիխ կոդի տեսակ է, որը պարունակում է բազմազան տեղեկություններ՝ սկած լինքերից մինչև կոնտակտային տվյալներ։ QR-կոդի ինֆորմացիան կարդալու համար անհրաժեշտ է այն լուսանկարել հեռախոսով։Երևան Քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Արա Յաղջյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց, որ մինչև սեպտեմբերի 20-ը նման ցուցանակներ տեղադրվելու են ևս 37 հուշարձանների և 20 պատմամշակութային արժեք ներկայացնող շենքերի վրա։
Ըստ Արա Յաղջյանի, ՀՀ անկախության 20 ամյակի օրերին Հայաստան են ժամանելու մի շարք հյուրեր, ինչը հիանալի է, քանի որ ծրագիրը նախատեսված է հենց զբոսաշրջիկների համար։ Այս պահին QR կոդով ցուցանակներ տեղադրված են Կոմիտասի, Այվազովսկու, Սարյանի, Շահումյանի, Մյասնիկյանի, Առնո Բաբաջանյանի և Սասունցի Դավթի արձանների վրա։
«Այս ծրագրի շնորհիվ զբոսաշրջիկները հեշտությամբ կստանան ինֆորմացիա պատմամշակութային արժեք ներկայացնող հուշարձանների մասին։ Յուրաքանչյուր QR կոդ տեղափոխում է monuments.yerevan.am կայքի համապատասխան հուշարձանի էջ, որտեղ կան եռալեզու (հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն) տեղեկություններ յուրաքանչյուր հուշարձանի մասին՝ սկած ճարտարապետից, պատրաստված նյութից, հուշարձանի պատմությունից մինչև լուսանկարներ»,- նշեց Արա Յաղջյանը։
Ըստ Արա Յաղջյանի, ծրագիրը քաղաքապետարանի նախաձեռնությունն է, որն իրականացնում է Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոնը և «City of the World» հիմնադրամը։ Յուրաքանչյուր QR-կոդով ցուցանակի ստեղծման համար տեխնոլոգիաների կենտրոնը ծախսում է 150 000 դրամ։
«Մենք կատարում ենք ողջ ծրագրավորումը՝ կոդի ստեղծումը, ապա նաև պատրաստում ենք ցուցանակը և տեղադրում։ Իսկ կայքի նյութերը տրամադրում է «City of the World» հիմնադրամը։ Մենք դիմել ենք մի շարք բանկերի և ընկերությունների այս ծրագրի ֆինանսավորման համար»,- ավելացրեց Արա Յաղջյանը։
QR-կոդը նախագծել է ճապոնական Denso-Wave ընկերությունը: Այն բաղկացած է տարբերանշաններից՝ ներառյալ այբուբեն, թվեր, հատուկ տարբերանշաններ: Մեկ QR-կոդը կարող է պարունակել 7089 թիվ կամ 4296 տառ: QR-կոդերը հաճախակի օգտագործում են հեռախոսներով կոնտակտային ինֆորմացիա, հղումներ և այլ տեղեկատվություն կարդալու համար։

На 7 памятниках Еревана уже установлены пластины с QR-кодом. QR-код является разновидностью штрих-кода, содержащей различные сведения: от адреса на сайт с информацией о памятнике и до контактных данных. Для прочтения информации с QR-кода необходимо сфотографировать его на фотокамеру мобильного телефона.
Директор “Центра технологий управления Еревана” Ара Ягджян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил, что до 20 сентября подобные пластины будут установлены еще на 37 памятниках и на 20 зданиях, представляющих собой культурно-историческую ценность.
По мнению Ара Ягджяна, в дни празднования 20-летия независимости Армении в Ереван приедет множество гостей, что само по себе замечательно, поскольку программа рассчитана именно на туристов. На данный момент подобные таблички установлены на памятниках Комитасу, Ивану Айвазовскому, Мартиросу Сарьяну, Степану Шаумяну, Александру Мясникяну, Арно Бабаджаняну и Давиду Сасунскому.
“Благодаря этой программе туристы без проблем смогут получить информацию об историко-культурных памятниках Армении. Каждый из QR-кодов перемещает на соответствующую страницу на сайте monuments.yerevan.am, где содержатся сведения о каждом из памятников на трех языках (армянском, английском и русском): от имени архитектора, названия материала, использованного при создании памятника, его истории и до фотографий”,- отметил Ара Ягджян.
По словам Ара Ягджяна, осуществление этой программы является идеей мэрии Еревана, она реализуется “Центром технологий управления Еревана” и фондом “City of the World”. На создание каждой из пластин с QR-кодом центр технологий тратит по 150 000 драм.
“Мы занимаемся программированием всего процесса: это создание кода, создание пластины, ее размещение. А материалы сайта предоставляет фонд “City of the World”. Мы обратились к некоторым банкам и компаниям с просьбой о финансировании программы”,- добавил Ара Ягджян.
QR-код спроектирован японской компанией “ Denso-Wave”. Он содержит символы: буквы, цифры и особые значки. Один QR-код может содержать до 7089 цифр и 4296 букв. QR-коды часто используют для передачи информации с одного телефона на другой.