Երկու օր է, ինչ ինտերնետում գրեթե բոլորը խոսում և գրում են Apple-ի հիմնադիր և արդեն նախկին գլխավոր տնօրեն Սթիվ Ջոբսի մասին։ Հատկապես ամերիկյան մամուլի ՏՏ բաժինն ամբողջապես կենտրոնացել է Apple-ի վրա։
Իհարկե, Սթիվը հզոր դեմք էր Apple-ի պատմության մեջ և ընդհանրապես ՏՏ աշխարհում, սակայն նմանատիպ տեղեկատվական հոսքը կարող է նաև նյարդայնացնել և այլ կերպ ընկալվել։ Այնպիսի տպավորություն է, թե Սթիվ Ջոբսը կնքել է իր մահկանացուն։ Իսկ այդ մարդն ընդամենը հրաժարվել է իր պաշտոնից և ցանկանում է բուժվել քաղցկեղից։
Չնայած, Apple-յան այս տեղեկատվական հոսքը զարմանալի չէ։ Apple-ը կարծես ամերիկյան մամուլի «սիրելին» լինի։ Ցանկացած փոքր նորություն կամ լուր դառնում է մամուլի համար «լեզվի փաթաթան»։ Բոլոր ամերիկացի ՏՏ լրագրողները առավոտից երեկո փորձում են նոր բան հնարել` կրկին Apple-ի մասին գրելու համար։
Apple-ի ցանկացած արտադրանք, հատկապես iPhone-ներն ու iPad-ները տարվա նշանակալից իրադարձություններն են։ Դրանց շուրջ ամեն օր նոր լուրեր են հորինվում և կրկին անաղբյուր և չճշտված մնում։ Պետք է նշել, որ անգամ Google-ի պես հսկա ընկերությունը նման աղմուկ չի կարողանում բարձրացնել մամուլում, որքան Apple-ը։ Apple-ը, կարծես, շատ պրոֆեսիոնալ PR ունեցող «աղանդ» լինի։
Հայաստանում ձևավորվել է մի կարծրատիպ` այն, ինչ Apple է, ուրեմն լավն է։ Միգուցե ԱՄՆ-ում է էլ կա նույն կարծրատիպը և եթե կա, ապա այն հատկապես տարածված է ամերիկացի լրագրողների շրջանում։ Իսկ միգուցե հենց լրագրողնե՞րն են ստեղծել այդ կարծրատիպը։
Apple ընկերությունը հիմնադրվել է 1976թ-ին։ Այն հատկապես հայտնի է իր iPod շարժական նվագարկիչներով, iPhone հեռախոսներով և iPad պլանշետային համակարգիչներով։ Երկու օր առաջ Սթիվ Ջոբսը հայտարարեց Apple-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնից իր հրաժարականի մասին։ Սթիվ Ջոբսի հրաժարականով Apple-ի ակցիաները ընկան 5 %-ով։

26 Август 2011 - 12:43 AMT
Вот уже два дня в Интернете только и пишут об основателе, а теперь бывшем генеральном директоре компании Apple Стиве Джобсе. Особенно разделы ИТ в американской прессе полностью сконцентрировали свое внимание на событиях вокруг Apple.
Безусловно, Стив Джобс является значительной фигурой в истории Apple, да и вообще в сфере ИТ, однако, подобный поток информации может действовать на нервы или быть неправильно понятым. Такое впечатление, что Стив Джобс подписал себе смертный приговор. На самом деле, человек всего лишь отказался от должности, чтобы посвятить свое время борьбе с заболеванием – раком.
Хотя такое количество информации не удивляет. Apple всегда был “фаворитом” американской прессы. Любая, даже незначительная информация о компании для прессы становится поводом для большой шумихи. Почти все американские журналисты в сфере ИТ пытаются придумать повод, чтобы в очередной раз написать хоть что-нибудь об Apple.
Любая продукция Apple, особенно iPhone и iPad – это знаменательное событие года. Вокруг них каждый день выдумываются и вращаются все новые слухи, которые так и остаются непроверенными и недоказанными. Следует отметить, что такая крупная компания, как Google, и то не может поднять подобного ажиотажа в прессе. Компания Apple стала своеобразной «PR-сектой».
В Армении сформировался стереотип, что все, что исходит от Apple, без сомнения, уже хорошо. Может, в США люди тоже подвержены действию этого стереотипа? Если и так, то это особенно сильно ощущается среди журналистов. А может они и создали этот стереотип?
Компания Apple была основана в 1976 году. Она особенно известна своими iPod, мобильными телефонами iPhone, а также планшетами iPad.
Два дня назад генеральный директор Apple Стив Джобс заявил о своем уходе из компании. После отставки Стива Джобса акции компании упали в цене на 5%.