Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը երկրի անկախության 20 ամյակի կապակցությամբ Ուկրաինայի Հանրապետության կայացման, սոցիալ-տնտեսական, գիտատեխնիկական, կրթամշակութային կյանքում մեծ ավանդ ներդնելու կապակցությամբ քանդակագործ Ֆրիդ Սողոյանին պարգևատրել է «Ուկրաինայի ժողովրդական նկարիչ» կոչմանը, հայտնում է Analitika.at.ua-ն:
Ֆրիդ Սողոյանը (Ֆրիդրիխ Մկրտրի Սողոյան) ծնվել է 1936 թ-ին հոկտեմբերի 2-ին Գյումրիում: 1961 թ-ին ավարտել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի քանդակագործության ֆակուլտետը: 1966 թ-ից անդամակցել է ԽՍՀՄ նկարիչների միությանը: 1981թ-ին արժանացել է Հայաստանի վաստակավոր նկարչի, իսկ 1982 թ-ին Ուկրաինայի արվեստի վաստակավոր գործչի կոչման: 2004-ից Ռուսաստանի վաստակավոր նկարիչ է: Քանդակագործը Ռուսիայի քրիտոնեության ընդունման 1000-ամյակի կապակցությամբ Կիևին նվիրել է Նեստոր տարագրի արձանը:

Президент Украины Виктор Янукович, по случаю 20-й годовщины Независимости Украины, за значительный личный вклад в становление независимости Украины, утверждения ее суверенитета и международного авторитета, заслуги в социально-экономической, научно-технической, культурно-образовательной деятельности, добросовестное и безупречное служение Украинскому народу, скульптору Фриду Согояну присвоено Почетное звание “Народный художник Украины”, сообщает Analitika.at.ua.
Фрид Согоян (Согоян Фридрих Мкртычевич) родился 2 октября 1936 года в Гюмри. В 1961 г. Окончил Ереванский художественно-театральный институт, скульптурный факультет. С 1966 г. – член Союза художников СССР. С 1981 г. – заслуженный художник Армении. С 1982 г. – заслуженный деятель искусств Украины. С 1984 г. – лауреат Ленинской премии. С 2004 г. – народный художник России. С 2011 г. – народный художник Украины. Фрид Согоян является автором памятника Нестору-летописцу в Киеве, это дар скульптора городу в связи с тысячелетием принятия христианства на Руси.