Օգոստոսի 27-ին և 28-ին GTUG Հայաստան խմբի (Google technology User Group Armenia) նախաձեռնությամբ Երևանը մասնակցեց ԱՊՀ երկների GTUG խմբերի համընդհանուր երկօրյա Chrome հաքաթոնին։ Հաքաթոնների նպատակն է միավորել մարդկանց ինչ-որ մի բան զարգացնելու, մշակելու և բարելավելու նպատակով։
GTUG Հայաստան խմբի համակարգող Վարդան Գրիգորյանը տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ հաքաթոնն ունեցավ 7 մասնակից, որոնք ներկայացրեցին 2 նախագիծ։
«Մասնակիցները ստեղծեցին Chrome բրաուզերի 2 հավելում (extension)։ Դրանցից մեկի շնորհիվ հնարավոր է այն հասցեները, որը որ այցելում եք, սակայն տվյալ պահին ժամանակ չունեք կարդալու՝ նշել հետագայում կարդալու համար։ Հավելումը պարբերաբար հիշեցնում է, որ կարդալու հասցե ունեք, իսկ կարդալուց հետո այն նշվում է որպես ընթերցված։ Իսկ մյուս հավելումը կոչվում է “Easy translate”: Այն թույլ է տալիս էջում նշել ցանկացած բառ կամ տեքստ և տեսնել թարգմանությունը՝ ռուսերենից անգլերեն կամ հակառակը։ Իր մեջ ներառում է երկու բառարան՝ Google Translate և Lingvo»,- ասաց Վարդան Գրիգորյանը։
Վարդան Գրիգորյանի խոսքով՝ այս երկու հավելումները մեկ ամսվա ընթացքում վերջնական կմշակվեն, ապա հոկտեմբերի 9-ին Մոսկվայի Գուգլյան գրասենյակում DemoFest-ի ժամանակ Google-ի աշխատակիցներից բաղկացած ժյուրին կընտրի և կհայտարարի լավագույն նախագծի հաղթողներին։
Ըստ Վարդան Գրիգորյանի Երևանի մասնակիցների հաղթանակի շանսերը մեծ են։ «Եթե ընդհանուր դատենք, այլ քաղաքների մասնակիցների ներկայացրած պրոեկտները թույլ են։ Դրանք կամ խաղեր են, որոնք ոչ բոլորը կխաղան կամ էլ translator-ներ են։ Իսկ եթե մեր թիմը կարողանա 1 ամիս հետո հավելումները հասցնել այն մակարդակի, որ մեզ խորհուրդ էին տալիս Google-ի աշխատակիցները հաքաթոնի ընթացքում կայացող վեբ-կոնֆերանսի ժամանակ, ապա հնարավոր է մենք հաղթենք»,- նշեց Վարդան Գրիգորյանը։
ԱՊՀ երկների GTUG խմբերի համընդհանուր երկօրյա Chrome հաքաթոնին մասնակցեցին 9 քաղաք։ Հաղթողների մրցանակները կհանձնվեն Մոսկվայում անցկացվող Google Developer Day 2011 միջոցառման ժամանակ հոկտեմբերի 10-ին։ Առաջին 3 հորիզոնականները զբաղեցնող մասնակիցները կստանան Mac Book Air համակարգիչներ, իսկ 4-րդ և 5-րդ տեղերը զբաղեցնողները` այլ արժեքավոր նվերներ:
Հաքաթոն անվանումը տեխնիկական տերմին է, գալիս է մարաթոն և անգլերեն hacking բառերից։ Hacking բառն օգտագործվում է տեխնիկական իմաստով՝ լավ տիրապետել և բարելավել։ Առաջին անգամ Հաքաթոն միջոցառումն անցկացվել է1999թ-ին Կանադայի Կալգարի քաղաքում։

29 Август 2011 - 07:50 AMT
27 и 28 августа по инициативе группы GTUG Армения (Google technology User Group Armenia) Ереван принял участие во всеобщем двухдневном Chrome-хакатоне групп GTUG из стран СНГ. Целью хакатона является объединение людей вокруг какой-либо идеи, совместный поиск путей развития и усовершенствования разработок.
Модератор GTUG в Армении Вардан Григорян сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что в хакатоне от Армении приняли участие 7 участников, которые представили два проекта.
“Участниками было создано два приложения (extension) для браузера Chrome. Благодаря одному из них, посещаемые адреса, на прочтение которых в данный момент нет времени, можно будет отметить для дальнейшего просмотра. Приложение периодически напоминает, что после прочтения оно отмечает материал, как «прочитанный». Другое приложение называется “Easy translate”. Оно позволяет отмечать на странице любые слово или текст и увидеть перевод на русском, английском языках и наоборот. Оно включает два словаря: Google Translate и Lingvo”,- сказал Вардан Григорян. По словам Вардана Григоряна, оба эти приложения в течение месяца будут окончательно разработаны, а 9 октября в Москве в офисе Google, во время DemoFest будут представлены лучшие приложения, выбранные жюри, состоящим из сотрудников Google, путем онлайн-голосования.
По мнению Вардана Григоряна, шансы на победу ереванской команды достаточно высоки. “Если судить в целом, то проекты, представленные участниками из других стран, были несколько слабыми. Это либо игры, в которые немногие захотят сыграть, либо переводчики. А если наша команда сумеет довести приложения до уровня, который нам советовали на веб-конференции, возможно, мы победим”,- отметил Вардан Григорян.
Во всеобщем двухдневном Chrome-хакатоне групп GTUG из стран СНГ приняли участие 9 городов. Призы будут вручены 10 октября в Москве во время мероприятия Google Developer Day 2011. Участники, занявшие призовые места, получат компьютеры Mac Book Air, а занявшие 4 и 5 места получат ценные призы.
Название хакатон – технический термин, он составлен из слов марафон и английского hacking. Термин Hacking используется в смысле отличного владения техникой и ее усовершенствованием. Впервые хакатон проводился в 1999 году в канадском городе Калгари.