Ըստ «Կասպերսկու լաբորատորիայի» վիճակագրության 2011-ի 2-րդ եռամսյակի ընթացքում ամենից շատ՝ 218 անգամ, DDoS հարձակումների է ենթարկվել ԶԼՄ-ներից մեկի կայքը, սակայն չի նշվում լրատվամիջոցի անունը։
2011-ի 2-րդ եռամսյակի DDoS հարձակումների 25%-ի թիրախ են դարձել օնլայն խանութները, 20% հարձակումների ենթարկվել են խաղերի թեմատիկայով կայքերը, 13%-ը՝ էլեկտրոնային գործարար առևտրի կայքերը (B2B), իսկ 11%՝ բանկերի կայքերը։ Լրատվամիջոցներին բաժին է ընկել DDoS հարձակումների 7%-ը, իսկ 8%-ը՝ ֆորումներին և բլոգներին։
Աշխատանքային օրերին օգտագործողները ակտիվ են ինտերնետում։ Հետևաբար աշխատանքային օրերին միացված են լինում մաքսիմալ քանակությամբ համակարգիչներ, ինչը նշանակում է, որ աշխատում են նաև մաքսիմալ քանակությամբ վարակիչներ։ DDoS հարձակումների մեծամասնությունը՝ 23%-ը կատարվում է երեքշաբթի օրերին։
2011-ի 2-րդ եռամսյակի ընթացքում ամենաակտիվ հաքերային խմբերն են LulzSec-ը և Anonymous-ը՝ ըստ «Կասպերսկու լաբորատորիայի»։ Նրանք կազմակերպել էին ԱՄՆ-ի, Անգլիայի, Իսպանիայի, Թուրքիայի և մի շարք այլ երկրների կառավարական կայքերին ուղղված հարձակումները։ Նրանց հաջողվել էր կոտրել ԱՄՆ-ի ՀԴԲ-ի (հետաքննությունների դաշնային բյուրո) կայքը: Խոշոր ընկերություններից Sony-ն դարձավ երկարաժամկետ DDoS հարձակումների զոհ. կոտրվեցին PSN (PlayStation Network) սերվերները և գողացվեցին 77 միլիոն օգտագործողի տվյալներ, ինչը բացասաբար ազդեց ընկերության վարկանիշի վրա։
Իսկ Ռունեթի ամենահիշարժան իրադարձությունը 2011-ի 2-րդ եռամսյակին բլոգային հարթակ LiveJournal-ի սերվերների վրա DDoS հարձակումներն էին։ Ըստ «Կասպերսկու լաբորատորիայի» մոնիթորինգի՝ հարթակի վրա մասայական հարձակումները սկսվեցին LiveJournal-ի կոնկրետ օգտագործողների բլոգերի վրա հարձակումներից և շարունակվեցին մի քանի շաբաթ։ Մինչև հիմա դեռ անհայտ է՝ ինչ նպատակ էին հետապնդում հարձակվողները։
Ըստ «Կասպերսկու լաբորատորիայի» 2011-ի 2-րդ եռամսյակում DDoS հարձակումների 89%-ը կատարվել է աշխարհի 23 երկրներում։ Այս ցուցակում 5%-ով առաջատար են ԱՄՆ-ն և Ինդոնեզիան։ Ինդոնեզիան հայտնվել է այս ցուցակում, քանի որ այնտեղ կան մեծաքանակ առանց հակավիրուսային ծրագրերի աշխատող՝ անպաշտպան համակարգիչներ։

29 Август 2011 - 10:51 AMT
По данным "Лаборатории Касперского" , больше всего DDoS-атак в течение второго квартала 2011 года – 218 атак было нацелено на сайт одного из СМИ. А самая протяженная DDoS-атака была нацелена на сайт категории "блоги и форумы".
Во втором квартале 2011 года под прицел DDoS-атак чаще всего попадали онлайн-магазины – на них пришлось 25% всех атак. 20% всех зафиксированных DDoS-атак пришлось на сайты игровой тематики, 13% – на сайты электронных торговых площадок, 11% – на сайты банков. Достаточно большой процент атак приходится на сайты СМИ (7%) и блоги и форумы (8%).
В будние дни пользователи активно работают с интернетом. Следовательно, в будние дни включено максимальное количество компьютеров, а значит, и максимальное количество зараженных машин, которые и составляют армию ботоводов. Самый популярный день – вторник: на него приходится порядка 23% всех DDoS-атак за неделю.
Самыми активными хакерскими группами во втором квартале 2011 стали LulzSec и Anonymous. Они организовали DDoS-атаки на государственные сайты США, Англии, Испании, Турции, Ирана и ряда других стран. Злоумышленникам удалось отправить в нокдаун, хоть и ненадолго, такие сайты, как cia.gov (ЦРУ США) и www.soca.gov.uk (Агентство по противодействию организованной преступности Великобритании). Из крупных компаний серьезно пострадала Sony, чьи сайты атаковала группа Anonymous. Во время проведения DDoS-атак были взломаны серверы сервиса PSN и украдены данные 77 миллионов пользователей, что негативно сказалось на репутации компании.
Одним их самых ярких событий для пользователей Рунета во втором квартале стали атаки на сервис онлайн-дневников LiveJournal. По данным системы мониторинга за ботнетами "Лаборатории Касперского" и системы "Kaspersky DDoS Prevention", массовые атаки на ЖЖ начались с атак на дневники популярных блогеров и продолжались больше недели. К сожалению, истинные намерения атакующих остались неизвестными.
По статистике "Лаборатории Касперского", во втором квартале 2011 года 89% DDoS-трафика генерировалось в 23 странах мира. Лидерами рейтинга стран-источников атак с показателями в 5% стали США и Индонезия. Индонезия попала в топ благодаря большому количеству незащищенных антивирусами зараженных машин.