Երեկ` օգոստոսի 29-ին Սանկտ Պետերբուրգում մեկնարկեց օպերային երգչուհի, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստուհի Ելենա Օբրազցովայի հիմնած Երիտասարդ օպերային երգիչների 8-րդ միջազգային մրցույթը, որտեղ Ռուսաստանից ներկայանալու է 18-ամյա բարիտոն Միհրան Աղաջանյանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնեց մրցույթի տնօրինությունը: Մրցույթին այս տարի մասնակցում են տարբեր երկրներից ժամանած 97 ներկայացուցիչներ: Մրցույթը կայանալու է 3 փուլով: Մասնակիցները բնօրինակի լեզվով կատարելու են օպերային արիաներ, օպերային դուետներ և այլն:
Մրցույթի հաղթողը կարժանանա 12 հազար եվրո մրցանակի (Գրան պրի), առաջին մրցանակակիրը կստանա 10 հազար, երկրորդ մրցանակակիրը 5 հազար և երրորդ մրցանակակիրը 3 հազար եվրո պարգև:
Միհրան Աղաջանյանը բազմաթիվ փառատոնների և մրցույթների մասնակից է և դափնեկիր: Բացի երգեցողությունից զբաղվում է նաև կոմպոզիտորական գործունեությամբ: Դեռ 3 տարի առաջ հանդիսատեսի դատին է հանձնել «Հայկական բալլադ» դաշնամուրի և նվագախմբի համար գրած ստեղծագործությունը: Ելույթ է ունեցել Ռոստովի, Սանկտ Պետերբուրգի, բելոռուսական և իտալական նվագախմբերի հետ: Այս տարի մասնակցել է Չայկովսկու անվան միջազգային մրցույթին:

30 Август 2011 - 09:31 AMT
29 августа в Санкт-Петербурге стартовал Восьмой международный конкурс молодых оперных певцов, организованный оперной певицей, народной артисткой СССР Елены Образцовой, в котором Россию будет представлять 18-летний баритон Мигран Агаджанян. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили в директорате конкурса.
В конкурсе в этом году участвуют 97 представителей из разных стран. Конкурс пройдет в три этапа. Участники на языке оригинала исполнят оперные арии, оперные дуэты и т.д.
Победитель конкурса будет удостоен Гран-при в размере 12 тысяч евро, за первое место предусмотрено 10 тысяч евро, второе – 5 тысяч евро и за третье место – 3 тысячи.
Мигран Агаджанян является участником и лауреатом многих конкурсов и фестивалей. Помимо сольной карьеры, он занимается композиторской деятельностью. Еще три года назад он представил на суд зрителей свое произведение – “Армянскую балладу” для фортепиано с оркестром. Он выступал в Ростове, Санкт-Петербурге, с белорусским и итальянским оркестрами. В этом году участвовал в конкурсе имени Чайковского.