Արտավազդ Փելեշյանի երկու ֆիլմերը ցուցադրվելու են Վենետիկի 68-րդ կինոփառատոնի «Հորիզոններ» մրցութային ծրագրում: Ինչպես նշված է փառատոնի պաշտոնական կայքում, ներկայացված են հայ ռեժիսորի «Տարվա եղանակներ» (1975թ.) և «Կյանք» (1993թ.) ֆիլմերը:
Նույն «Հորիզոններ» ծրագրում ներկայացված է նաև Իտալիան ներկայացնող հայազգի ռեժիսոր Երվանդ Ջանիկյանի և Անջելա Ռիչի-Լուչչիի համատեղ «Հղումներ մեր 1989-90թթ-ի ռուսաստանյան շրջագայությունից» (NOTES SUR NOS VOYAGES EN RUSSIE 1989 – ‘90) ֆիլմը:
Եվրոպական պառլամենտի հատուկ մրցանակին առաջադրված է ֆրանսահայ կինոռեժիսոր Ռոբեր Կետիկյանի «Կիլիմանջարոյի ձյուները» (LES NEIGES DU KILIMANDJARO) ֆիլմը:
Երվանդ Ջանիկյանի ֆիլմը ցուցադրվելու է սեպտեմբերի 1-ին և 2-ին, Ռոբեր Կետիկյանի ֆիլմը սեպտեմբերի 6-ին իսկ Արտավազդ Փելեշյանի ֆիլմերը` մարտի 6-ին և 10-ին:
«Հորիզոններ» ծրագրին մասնակցում են խաղարկային և վավերագրական ֆիլմերը, որոնք, ըստ ժյուրիի, կինեմատոգրաֆիայի զարգացման գործում նոր տենդենցներ են ներկայացնում:
Վենետիկի 68-րդ կինոփառատոնը մեկնարկում է այսօր` օգոստոսի 31-ին Լիդո կղզում: Այն բացվելու է Ջորջ Քլունիի «Մարտյան իդեր» ֆիլմով:
Փառատոնի բացման երկրորդ ֆիլմը ռուս ռեժիսոր Վիկտոր Կոսակովսկու «Կեցցեն անտիպոդերը»-ն է:
Կինոփառատոնին, ընդհանուր թվով, ներկայացված են 65 ֆիլմեր, որոնցից 22-ը հիմնական փուլում են, 24-ը` «Հորիզոններ» և 19 արտամրցութային փուլում: հայտնում է կինոփառատոնի պաշտոնական կայքը: Հիմնական` մրցութային փուլում ներկայացված են Ռոման Պոլանսկու, Ուիլյամ Ֆրիդկինի, Դեվիդ Կրոնենբերգի, Ալեքսանդր Սոկուրովի, Կրիստինա Կոմինչինիի և այլ ռեժիսորների ֆիլմեր:
Արտամրցութային ծրագրում իրենց ռեժիսորական երկրորդ աշխատանքները կներկայացնեն փոփ թագուհի Մադոննան և դերասան Ալ Պաչինոն: Փառատոնի փակումը կայանալու է սեպտեմբերի 10-ին:

31 Август 2011 - 08:43 AMT
Два фильма армянского режиссера Артавазда Пелешяна будут участвовать в конкурсной программе “Горизонты” 68-го Венецианского кинофестиваля. Как сообщается на официальном сайте фестиваля, в программе будут представлены фильмы А. Пелешяна “Времена года” (1975) и “Жизнь” (1993).
В ту же программе “Горизонты” также включен фильм итальянского режиссера армянского происхождения Ерванда Джаникяна, снятый совместно с Анджелой Риччи-Лючией, под названием “Заметки о нашем путешествии по России в 1989-90 гг” (NOTES SUR NOS VOYAGES EN RUSSIE 1989 – ‘90).
Представлен на особый приз Европейского парламента фильм “Снега Килиманджаро” (LES NEIGES DU KILIMANDJARO) французского режиссера армянского происхождения Робера Кетикяна.
Фильм Ерванда Джаникяна будет показан 1 и 2 сентября, фильм Робера Кетикяна – 6 сентября, а фильмы Артавазда Пелешяна – 6 и 10 сентября.
В программе “Горизонты” участвуют игровые и документальные фильмы, которые, согласно жюри, являют собой новые тенденции в развитии кинематографии.
68-ой Венецианский кинофестиваль стартует 31 сентября на острове Лидо. Он откроется фильмом Джорджа Клуни “Мартовские иды”. Вторым фильмом кинофестиваля будет картина “Да здравствуют антиподы!” российского кинорежиссера Виктора Косаковского.
На фестивале в общем числе представлено 65 фильмов, 22 из которых в основном туре, 24 – в “Горизонтах” и 19 – во внеконкурсной программе, сообщает официальный сайт фестиваля. В основном конкурсном туре представлены фильмы таких режиссеров, как Роман Полански, Уильям Фридкин, Дэвид Кронненберг, Александр Сокуров, Кристина Комминчини и др. Во внеконкурсной программе свои вторые режиссерские работы представят певица Мадонна и актер Аль Пачино. Закрытие фестиваля состоится 10 сентября.