Սեպտեմբերի 2-ին` ժամը 21:00-ին, Հյուսիսային պողոտայում կայանալու է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի կվինտետի համերգը: Կվինտետի կազմում ընդգրկված են Աննա Անդրեասովան (առաջին ջութակ), Ստեփան Խալաթյանը (երկրորդ ջութակ), Ռոզա Հայրապետյանը (ալտ), Գառնիկ Ենգիբարյանը (թավջութակ) և Վահագն Մարգարյանը (դաշնակահար): Համերգը պետք է կայանար օգոստոսի 28 –ին, սակայն տեխնիկական պատճառներով տեղափոխվեց վերը նշված օրը:
Ծրագրում ընդգրկված են Ա. Պիացոլլայի «Տարվա եղանակներ» (աշուն և գարուն) «Օբլիվիոն» և «Կնոջ բուրմունքը», Գ. Բրեգովիչի «Տանգո» և Ջ. Շտրաուսի «Վարդեր հարավից» ստեղծագործությունները:
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հիմնադրվել է 2006 թ-ին, պետական կարգավիճակ ստացել 2008-ին: Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր դիրիժորն է Սերգեյ Սմբատյանը: Երևանում նվագախումբը ելույթ է ունեցել այնպիսի աշխարհահռչակ երաժիշտների հետ, ինչպիսիք են` Վադիմ Ռեպինը, Նարեկ Հախնազարյանը, Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին, Դենիս Մացուևը, Մաքսիմ Վենգերովը և ուրիշները: 5 տարիների ընթացքում նվագախումբը բազմիցս Հայաստանը պատվով ներկայացրել է աշխարհի տարբեր հանրաճանաչ դահլիճներում` Փարիզի “Opera Garinier” , Բեռլինի “Konzerthaus”, Մոսկվայի Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայի մեծ համերգասրահում, Չայկովսկու անվան համերգասրահում (Մոսկվայի ֆիլհարմոնիա): Երաժիշտները վարպետության դաս են ստացել աշխարհահռչակ դիրիժոր Վալերի Գերգիևից:
Երաժիշտների մեծամասնությունը Վլադիմիր Սպիվակովի բարեգործական հիմնադրամի կրթաթոշակառուներ են: Նվագախումբը հանդիսանում է նաև Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի կազմակերպիչը, սերտորեն համագործակցում է նաև «ՍՈՍ» մանկական բարեգործական հիմնադրամի Կոտայքի մասնաճյուղի հետ` երեխաներին հրավիրելով բոլոր համերգներին:

2 сентября на Северном проспекте в Ереване состоится концерт квинтета Государственного молодежного оркестра Армении. В составе квинтета Анна Андреасян (первая скрипка), Степан Халатян (вторая скрипка), Роза Айрапетян (альт), Гарник Енгибарян (виолончель). Концерт должен был состояться 28 августа, однако по техническим причинам был отложен до 2 сентября.
В программу концерта вошли “Времана года” (осень и весна), “Обливион” и “Запах женщины” А. Пьяццолла, “Танго” Г. Бреговича и “Южные розы” Дж. Штрауса.
С 2008 года Молодежный оркестр Армении, основанный в 2006 году, получил статус государственного. Художественный руководитель и главный дирижер – Сергей Смбатян. В Ереване оркестр выступал с такими известными музыкантами, как Вадим Репин, Нарек Ахназарян, Марио Стефано Пиетродарки, Денис Мацуев, Максим Венгеров и др. В течение пяти лет оркестр успел много раз с честью представить Армению на таких известных мировых сценах, как “Opera Garinier” в Париже, “Konzerthaus” в Берлине, Большой концертный зал московской государственной консерватории имени П.И. Чайковского (Московская филармония). Музыканты получили уроки мастерства у известного музыканта Валерия Гергиева. Большинство музыкантов оркестра являются стипендиатами благотворительного фонда Владимира Спивакова. Оркестр является основателем фестиваля Армянского композиторского искусства, находится в тесном сотрудничестве с филиалом детского благотворительного фонда “СОС” в Котайке.