Apple-ի աշխատակիցը մոռացել է iPhone 5-ի բնօրինակը Սան Ֆրանսիսկոյի Մեքսիակակն ռեստորան-բարերից մեկում։ Այս մասին հաղորդում է CNET-ը։
Սա արդեն 2-րդ դեպքն է, անցյալ տարի կրկին նմանատիպ դեպքի արդյունքում կորել էր iPhone 4-ի բնօրինակը։ Վերջինս գտնողը վաճառել էր այն սարքավորումների մասին գրող մի բլոգի՝ 5000 դոլարով։ Ըստ CNET-ի՝ հնարավոր է, որ iPhone 5-ի նախատիպը ավելի ծանր ճակատագրի արժանացած լինի և վաճառված լինի ընդամենը 200 դոլարով։
Apple-ը հրաժարվել է մեկնաբանություններ անել միջադեպի մասին։ Իսկ Սան Ֆրանսիսկոյի ոստիկանության աշխատակիցը հայտնել էր, որ ընկերությունը նման հարցով չի դիմել ոստիկանություն։
Ինչպես հայտնում է CNET-ի գաղտնի աղբյուրը, Apple-ը iPhone 5-ի բնօրինակը կորցնելուց երկու օր հետո դիմել է Սան Ֆրանսիսկոյի ոստիկանություն՝ ասելով, որ սարքը անգին էր և որ ընկերությունը հույս ունի այն ապահով ետ վերադարձնել։
Կրկին ըստ գաղտնի աղբյուրի տրամադրած տեղեկությունների՝ Apple-ի քննիչները և ոստիկանության աշխատակիցները այցելելն են այդ ռեստորան-բարի մոտ ապրող մի մարդու բնակարան և հարցաքննել նրան՝ կասկածելով որ վերջինս այդ օրը գտվել է բարում և հնարավոր է, որ վերցրել է։ Այնուհետև Apple-ի քննիչները և ոստիկանության աշխատակիցները թույլտվություն են ստացել խուզարկելու այդ մարդու բնակարանը, սակայն ոչինչ չեն գտել։ Մինչ բնակարան լքելը Apple-ւ աշխատակիցներն գումար են առաջարկել տանտիրոջը, սակայն վերջինս շարունակել է պնդել, որ ոչինչ չգիտի iPhone 5 բնօրինակի մասին։
iPhone 5 մասին դեռևս հայտնի չէ որևէ տեղեկություն՝ թե ինչ օպերացիոն համակարգով է աշխատում և ինչ տեսք ունի։ Ըստ լուրերի Apple պլանավորում է թողարկել այն հոկտեմբեր ամսին։

1 Сентябрь 2011 - 07:06 AMT
Сотрудник Apple забыл прототип iPhone 5 в одном из мексиканских баров-ресторанов в Сан-Франциско. Об этом сообщает CNET. Это уже второй случай, в прошлом году в результате подобного случая был утерян оригинал iPhone 4. Тогда нашедший iPhone 4 продал его техноблогу Gizmodo, пишущему о таких устройствах, за 5000 долларов. Согласно CNET, возможно, прототип iPhone 5 постигнет худшая участь, и он будет продан всего за 200 долларов.
Компания Apple отказалась делать какие-либо комментарии об инциденте. А сотрудник полиции Сан-Франциско сказал, что компания не обращалась к ним с подобным заявлением.
Как сообщает анонимный источник CNET, компания Apple обратилась в полицию лишь спустя два дня после пропажи прототипа iPhone 5, заявив, что это было очень дорогое устройство, и они надеются получить его в целости и сохранности.
Опять же, согласно сведениям, предоставленным источником, следователи Apple и сотрудники полиции нашли проживающего по соседству с баром-рестораном посетителя, который, по их подозрениям мог быть в ресторане в день пропажи iPhone 5, и, возможно, именно он взял телефон. Затем следователи Apple и сотрудники полиции получили ордер на обыск квартиры подозреваемого, но так ничего и не нашли. Даже после того, как ему была предложена достаточная сумма, он продолжил утверждать, что ничего не знает о iPhone 5.
Об iPhone 5 пока нет никаких сведений: ни о внешнем виде, ни о том, на основе какой операционной системы он работает.