Շավարշ Համբարձումյանի «Դաժան սիրավեպ» անիմացիոն ֆիլմն արժանացել է Լյուքսեմբուրգում կայացող Համաշխարհային ոչ կոմերցիոն կինոյի միության (UNICA) 73-րդ կինոփառատոնի արծաթե մեդալի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնեց Համահայկական ոչ կոմերցիոն կինոյի կենտրոնի (CANC) տնօրեն Արտաշես Հովհաննիսյանը: «Մենք մեզնից հետ թողեցինք այնպիսի երկրների, ինչպիսիք են Ավստրիան, Լեհաստանը, Ուկրաինան, Կորեան: Դա, միանշանակ, բարձր նվաճում էր, մանավանդ, որ մենք փառատոնին մասնակցում էինք առաջին անգամ», ասաց նա: Տնօրենը նաև հավելեց, որ այսուհետ Հայաստանի մասնակցությունը UNICA-ին կլինի ամեն տարի:
Փառատոնին ներկայացված էին նաև Գևորգ Գրիգորյանի «Շող երջանկության», ռուսաստանաբնակ Եգոր Ամբարյանի «Սե լյա վի» , ամերիկաբնակ Կարինե Գաբրիելյանի «Կենդանիների մոլորակ», Վահագն Վարդումյանի «Լավաշի երգը», Արտաշես Հովհաննիսյանի «Միայն մեկ դոլար», Նելլի Սարդարյանի «վերջին գույնը» և ամերիկաբնակ Ռազմիկ Մկրտչյանի 1 րոպեանոց «Հուշ» ֆիլմերը: Նելլի Սարդարյանը և Եգոր Ամբարյանը արժանացել են պատվավոր դիպլոմի:
Համաշխարհային ոչ կոմերցիոն կինոյի միության (UNICA) 73-րդ կինոփառատոնը կայացել է օգոստոսի 19-28-ը: Այս տարի փառատոնին մասնակցում էր 36 երկիր 130 ֆիլմով: Հայաստանի ներկայացուցիչներից Լյուքսեմբուրգ էին մեկնել Արտաշես Հովհաննիսյանը և Շավարշ Համբարձումյանը: Նրանք Հայաստան են վերադարձել մի քանի օր առաջ:

1 Сентябрь 2011 - 08:56 AMT
Анимационный фильм Шаварша Амбарцумяна “Жестокий роман” удостоился серебряной медали 73-го кинофестиваля Всемирного союза некоммерческого кино (UNICA). Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net директор Всеармянского центра некоммерческого кино (CANC) Арташес Ованисян. “Мы оставили позади такие страны, как Австрия, Польша, Украина, Корея. Это, однозначно, большое достижение особенно потому, что мы впервые участвовали в фестивале”, – сказал он. Директор центра также добавил, что отныне Армения каждый год будет участвовать в UNICA.
На фестивале также представлены фильмы “Луч счастья” Геворка Григоряна, “Се ля ви” Егора Амбаряна из России, “Планета животных” Карине Габриэлян из США, “Песня лаваша” Ваагна Вардумяна, “Только один доллар” Арташеса Ованисяна, “Последний цвет” Нелли Сардарян и минутный фильм “Воспоминание” Размика Мкртчяна из США. Нелли Сардарян и Егор Амбарян удостоились почетных дипломов.
73-й кинофестиваль Всемирного союза некоммерческого кино (UNICA) состоялся с 19 по 28 августа. В этом году в фестивале участвуют 130 фильмов из 36 стран. Из представителей Армении в Люксембург поехали Арташес Ованисян и Шаварш Амбарцумян. Они вернулись в Армению несколько дней назад.