Թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը սեպտեմբերի 21-ին Լոնդոնում Չայկովսկու անվան միջազգային 14-րդ մրցույթի մյուս հաղթողների հետ Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգին, հայտնում է Music of Armenia ընկերությունը: Նվագախումբը ղեկավարելու է մրցույթի նախագահ, աշխարհահռչակ դիրիժոր Վալերի Գերգիևը: Համերգում հնչելու են Չայկովսկու ամենահայտնի ստեղծագործությունները:
Նարեկ Հախնազարյանը ծնվել է 1988 թ.-ն Երևանում: Ավարտել է Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիան և կարճ ժամանակահատվածում դարձել միջազգային համբավ վայելող երաժիշտ: «Վաշինգթոն փոսթ» թերթը նրան անվանել է ֆենոմենալ թավջութակահար: Նարեկ Հախնազարյանը մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային մրցույթների և ամենուր արժանացել բարձր գնահատանքի: Նա ելույթներ է ունեցել ԱՄՆ-ում՝ Լոս Անջելեսում, Բոստոնում, Նյու Յորքում, Ֆլորիդայում, ինչպես նաև Տոկիոյում, Լոնդոնում, Փարիզում, Վիեննայում, Մոսկվայում, Երեւանում եւ աշխարհի այլ մայրաքաղաքներում։ Այժմ Հախնազարյանը Փասադենայի սիմֆոնիկ նվագախմբի մենակատարն է: 2011 թ-ին նա փայլուն հաղթանակ տարավ Չայկովսկու անվան միջազգային 14-րդ մրցույթում:

Виолончелист Нарек Ахназарян 21 сентября в Лондоне вместе с другими победителями 14-го Международного музыкального конкурса имени Чайковского примет участие в концерте Симфонического оркестра Лондона, сообщает компания “Music of Armenia”. Оркестром будет руководить председатель конкурса – знаменитый Валерий Гергиев. В концерте прозвучат самые известные произведения П. И. Чайковского.
Нарек Ахназарян родился в 1988 году в Ереване. Окончил Московскую государственную консерваторию, за короткий срок успел стать профессиональным музыкантом. Газета «Вашингтон пост» назвала его феноменальным виолончелистом. Нарек Ахназарян участвовал в многочисленных конкурсах и достиг больших успехов. Он выступал в США: в Лос-Анджелесе, Бостоне, Флориде, Нью-Йорке, а также в Токио, Лондоне, Париже, Вене, Москве, Ереване и других столицах мира. В настоящее время Ахназарян является солистом симфонического оркестра Пассадена. В 2011 году он одержал блестящую победу на 14-ом Международном музыкальном конкурсе имени Чайковского в Москве.