Verisign ընկերությունը, որը հանդիսանում է .com և.net դոմենային տիրույթների գլոբալ ռեգիստր, հրապարակել է իր վերջին ուսումնասիրությունը դոմենների մասին։ Այս մասին հաղորդում է Domainnamenews-ը։2011-ի 2-րդ եռամսյակը եզրափակվել է աշխարհում գրանցված ավելի քան 215 միլիոն դոմեն անունով, ինչը 5,2 միլիոն դոմենով աճել է առաջին եռամսյակի համեմատ։
Իսկ երկրների կոդով դոմենային տիրույթներում (ccTLDs) գրանցված են 85 միլիոն դոմեն անուն։
2011-ի 2-րդ եռամսյակում .com և .net տիրույթում գրանցված դոմենները գերազանցում են 110 միլիոնը։
Իսկ ըստ աշխարհագրական դոմենային տիրույթների՝ թոփ տասնյակը գլխավորում է .com (կոմերցիոն) տիրույթը։ 2-րդ տեղում է՝ .de- ն (Գերմանիա), 3րդ՝ .net (ցանց), 4-րդ՝ .uk (Մեծ Բրիտանիա), 5-րդ՝ .org (կազմակերպություն), 6-րդ .info (տեղեկություն), 7-րդ՝ .nl (Նիդեռլանդներ), 8-րդ .cn (Չինաստան), 9-րդ՝ .eu (Եվրոպա) և վերջում միայն .ru (Ռուսաստան)։
Ըստ «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ի տվյալների Հայաստանում .am դոմենային տիրույթում գրանցված են 16 հազար դոմենային անուններ։

1 Сентябрь 2011 - 10:43 AMT
Компания Verisign, являющаяся глобальным регистром пространств .com и .net, опубликовала последние исследования доменов. Об этом сообщает Domainnamenews.
2-я декада 2011 года завершилась, насчитав 215 миллионов доменов по всему миру, что на 5,2 миллиона больше, чем в первой декаде.
В доменном пространстве с кодом стран (ccTLDs) зарегистрировано 85 миллионов доменов. Во 2-ой декаде 2011 года в пространствах .com и .net число зарегистрированных доменов достигает 110. Согласно географической статистике, по многочисленности доменов десятку возглавляет .com (коммерческий), на 2-ом месте – .de (Германия), на 3-ем – .net (сеть), на 4-ом – .uk (Великобритания), на 5-ом – .org (организация), на 6-ом – .info (сведения), на 7-ом – .nl (Нидерланды), на 8-ом -.cn (Китай), на 9-ом – .eu (Европа), на 10-ом – .ru (Россия).