Սեպտեմբերի 2-ին Երևանի թիվ 186 ֆրանսերեն թեքումով դպրոցում Orange-ի աջակցությամբ բացվեց գերարագ ինտերնետով ապահովված համակարգչային արդիական դասարան: Դասարանն ունի 10 համակարգիչ, տպիչ, պրոյեկտոր ու այլ տեխնիկա և զինված է Orange-ի Ֆլայբոքս երթուղիչով, որը կապահովի գերարագ մուտք դեպի համացանց:
640 աշակերտ ունեցող այս դպրոցի բոլոր դասարանների աշակերտները` սկսած երկրորդ դասարանից, կունենան դասաժամեր համակարգչային տեխնիկայով և աքսեսուարներով զինված դասասենյակում, որը կօգտագործվի տարբեր առարկաների և հատկապես ֆրանսերենի բարձրորակ ուսուցման համար:
« Ժամանակակից տեխնոլոգիաները զարգանում են անհավատալի արագությամբ, և մենք ցանկանում ենք, որ կրթության ոլորտը, մասնավորապես դպրոցները, անմասն չմնան այն հնարավորություններից, որ ընձեռում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները: Մեր ընկերության հիմնական բիզնես գործունեության մի կարևոր ոլորտն ինտերնետն է, և մենք գիտակցում ենք այս պատասխանատվությունը, որ կրում ենք տեղեկատվական հասարակության կառուցման գործում: Համակարգչային ուսուցման խրախուսումը մեր ընկերության կորպորատիվ պատասխանատվության քաղաքականության հիմնարար սկզբունքներից է, և ուրախ ենք իմանալ, որ դպրոցն այս համակարգչային սրահն օգտագործելու է ոչ միայն ինֆորմատիկայի դասերի, այլ նաև այլ առարկաների դասավանդման համար: Սա նաև մեր փոքրիկ ներդրումն է հայ-ֆրանսիական դարավոր բարեկամության պահպանմանն ու ուժեղացմանը», ասաց Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
Orange-ը խրախուսում է իր աշխատակիցների անմիջական մասնակցությունն ընկերության հասարակական ծրագրերում: Այս փիլիսոփայությամբ էլ Orange-ի աշխատակիցներն անձամբ կներգրավվեն համակարգչային դասարանի աշխատանքներին. յուրաքանչյուր ամիս մեկ անգամ Orange-ի` բարձր որակավորում ունեցող մասնագետները հատուկ համակարգչային վերապատրաստման դասընթացներ կանցկացնեն բոլոր ցանկացող աշակերտների համար:

2 сентября в ереванской школе N 186 с французским уклоном при содействии компании „Orange” открылся современный компьютерный класс, обеспеченный сверхбыстрым Интернетом. В классах будет по 10 компьютеров, принтеры, проекторы и другая техника.
Все ученики школы, начиная со второго класса, будут осваивать компьютерную технику в классах, оборудованных современными компьютерами, а также всеми комплектующими аксессуарами, что поможет более качественному изучению некоторых предметов, особенно – французского языка.
„Современные технологии развиваются с невероятной скоростью, и мы хотим, чтобы сфера образования, и, в частности, школы не оставалась в стороне от этих процессов и возможностей, которые предоставляют информационные технологии. Одной из самых важнейших сфер деятельности нашей компании является Интернет, и мы осознаем всю ответственность, лежащую на нас в деле формирования информированного общества. Поощрение компьютерного обучения является основным принципом стратегии корпоративной ответственности нашей компании. Мы рады, что школа намерена использовать компьютерные классы не только для уроков информатики, но и для изучения других предметов. Это наш небольшой вклад в сохранение и укрепление многовековой дружбы между армянами и французами”, – сказал генеральный директор компании „Orange” Бруно Дютуа.
„Orange” поощряет непосредственное участие своих сотрудников в общественных программах компании. Раз в месяц лучшие специалисты компании будут проводить уроки переподготовки, мастер-классы для всех желающих учеников.