Այսօր` սեպտեմբերի 2-ին Շվեդիայի մայրաքաղաք Ստոքհոլմի Ծովային պատմության թանգարանում բացվել է հայազգի աշխարհահռչակ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու (1817-1900թթ.) «Այվազովսկի-վարպետ» խորագրով ցուցահանդեսը, հայտնում է ռուսական ИТАР-ТАСС գործակալությունը: Այն շարունակվելու է մինչև նոյեմբերի 15-ը: Հատուկ ցուցահանդեսի համար հրատարակվել է անգլերեն և շվեդերեն ալբոմ:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչները ակնկալում են մեծ հետաքրքրություն, քանի որ նկարչի անունը վերջերս երկրում մեծ աղմուկ էր բարձրացրել: Շվեդական Ուպսալա քաղաքի բնակիչներից մեկը պատահաբար գտել էր Այվազովսկու «Ճակատամարտ Բոմարսունդի համար» կտավը և վաճառել 1.2 միլիոն ամերիկյան դոլարով: Կտավի մեկնարկային գինը 16 հազար դոլար է կազմել:
Սկզբնական կրթությունը ստացել է տեղի հայկական դպրոցում, այնուհետև Սիմֆերոպոլի գիմնազիայում: Ավարտել է Պետերբուրգի Վորոբյովի անվան գեղարվեստի ակադեմիայի բնանկարի բաժինը: Առաջին ցուցահանդեսները ցուցադրվել են հենց այդ ակադեմիայում: Բազմիցս եղել է Վենետիկի Սբ. Ղազար կղզում, քանի որ նրա եղբայրը` Գաբրիելը եղել է Մխիթարյան միաբանության անդամ: Բազմաթիվ ցուցահանդեսներ է ունեցել եվրոպական քաղաքներում: «Ծովը իմ կյանքն է» ասում էր նկարիչը: Զբաղվել է բարեգործությամբ: Նրա երկրորդ կինը` Աննա Բուռնազյանը ավելի է մոտեցրել նրան հայ ազգի հետ:
1890-ական թվականների Համիդյան կոտորածները նրա վրա շատ ծանր են ազդում: Այդ ազդեցության տակ նա նկարում է «Հայերի կոտորածը Տրապիզոնում», «Հայերին կենդանի նետում են ծովը» և այլն: Նա նաև օգնել է հայ գաղթականներին:
Այվազովսկին մահացել է 1900 թ-ի ապրիլի 19-ին և թաղվել է հարազատ քաղաքի Սբ. Սարգիս եկեղեցու բակում: Վերջին անգամ իր կենդանության օրոք ցուցադրվել է Սանկտ Պետերբուրգում: Իր վերջին նկարն է «Բայրոնի ժամանումը Սբ. Ղազար կղզի»:

2 Сентябрь 2011 - 12:10 AMT
2 сентября в столичном Историческом морском музее Стокгольма открылась выставка гениального русского художника-мариниста Ованнеса Айвазовского (1817-1900 гг.) под девизом "Айвазовский – мастер", сообщает агентство ИТАР-ТАСС. Она продлится до 15 ноября. Специально к открытию выставки приурочен выпуск альбома об Айвазовском на шведском и английском языках.
Организаторы выставки рассчитывают на интерес публики. Имя Айвазовского недавно громко прозвучало в местных средствах массовой информации
Один из жителей шведского города Упсала случайно нашел картину Айвазовского “Битва за Бомарсунд” и продал ее за 1,2 миллиона долларов. Стартовая цена картины была 16 тысяч долларов.
Ованнес Айвазовский родился 17 июля 1817 года в городе Феодосия в Крыму. Отец Константин был торговцем. Он перебрался из Западной Армении на юг Польши. Мать Рипсиме была портнихой.
Учиться начал в армянской приходской школе, затем в Симферопольской гимназии, потом поступил в 1833 году в Академию художеств у Воробьева в Петербурге в пейзажный класс. Окончил ее в 1839 году. Первая его выставка была организована именно в этой академии. Айвазовский много раз бывал в Венеции и на острове св. Лазаря, поскольку его брат – Габриэл являлся членом религиозного братства. Его выставки открывались во многих европейских городах. "Море – это моя жизнь", – говорил художник. Айвазовский занимался и благотворительностью. Произошедшие в 1890-х годах события сильно затронули и Айвазовского. Под действием этих событий он написал полотна: “Погром армян в Трапезунде”, "Армян погружают на корабли", "Армян живыми бросают в море". Также он помогал беженцам с жильем.
Умер Айвазовский 19 апреля 1900-го года во дворе монастыря св. Саркиса в родном городе. При жизни в последний раз его картины выставлялись в Санкт-Петербурге. Последняя картина художника – “Приезд Байрона на остров св. Лазаря”.