Այօսր` սեպտեմբերի 3-ին Արցախում մեկնարկեց «ԲարՔեմփ Արցախ 2011»-ը: Մասնակիցներն այժմ գտնվում են Շուշիի «Ավան պլազա» հյուրանոցում, որտեղ ընթանում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին նվիրված չկոնֆերանսը:
«ԲարՔեմփ Արցախ 2011»-ին մասնակցում է 60 մարդ Հայաստանից և Սփյուռքից և 40 մարդ հենց Արցախից:
Հայաստանից և Սփյուռքից ժամանած մասնակիցները երեկ ներկա եղան Ստեփանակերտում անցկացվող Արցախի անկախության 20-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառումներին:
Իսկ այսօր շնորհանդեսների ավարտից հետո մասնակիցները կշրջեն Շուշիում և կայցելեն Դադիվանք:
«Արցախի կրթական հիմնադրամ»-ի տնօրեն Վլադիմիր Գրիգորյանը չկոնֆերանսի բացման ժամանակ նշեց, որ «ԲարՔեմփ Արցախի» անցկացման վայրն ընտրվել է Շուշին քարոզչական տեսակետից: Նա խնդրեց չկոնֆերանսից հետո Շուշիի մասին տեղեկություններ տարածել ինտերնետում:
Չկոնֆերանսի կազմակերպիչն է «Արցախի կրթական հիմնադրամ»-ը, աջակիցը՝ Արցախի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը։ «ԲարՔեմփ Արցախ-2011»-ը ինտերնետով ապահովում է «Արմինկո» ընկերությունը։ Հայաստանում չկոնֆերանսն առաջին անգամ անցկացվել է 2009թ-ին, որին հաջորդել են «ԲարՔեմփ Երևան» 2010 և 2011-ը։ Իսկ Արցախում առաջին անգամ այն կայացել է անցյալ տարի։

3 Сентябрь 2011 - 09:54 AMT
3 сентября в Арцахе стартовал “BarCamp Арцах-2011”. Участники в данный момент находятся в гостинице “Аван Плаза”, где проходит неконференция, посвященная информационным технологиям.
В “BarCamp Арцах-2011” участвуют 60 человек из Армении и Диаспоры и 40 человек из Арцаха. Участники, прибывшие в Шуши из Армении и Диаспоры, 2 сентября в Степанакерте присутствовали на торжественных мероприятиях, посвященных 20-летию провозглашения Независимости Арцаха.
А 3 сентября, после завершения презентаций участники посетят Дадиванк в Шуши, познакомятся с городом. Директор “Образовательного фонда Арцаха” Владимир Григорян во время открытия неконференции заявил, что не случайно местом проведения BarCamp выбрал именно Шуши. Он попросил участников после неконференции в Интернете распространять сведения и отзывы о Шуши.
Организатор мероприятия – “Образовательный фонд Арцаха”, при содействии Министерства культуры и по вопросам молодежи НКР. Интернет-обеспечение компании “Арминко”.