Այսօր` սեպտեմբերի 3-ին Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում կայացան ռեկտորի ընտրությունները, որտեղ ընտրվեց առաջադրված միակ թեկնածուն` Շահեն Շահինյանը 18 կողմ ձայներով և 1 անվավեր քվեաթերթիկով:
Մասնագիտությամբ ջութակահար Շահեն Շահինյանը, ով պրոֆեսորի կոչում է ստացել այս տարվա օգոստոսի 23-ին, իր զարգացման և բարեփոխումների հայեցակարգում նշեց 6 կետ, մասնավորապես ուսուցման որակի բարձրացում ըստ եվրոպական չափանիշների, կադրային ներուժի զարգացում, նյութատեխնիկական բազայի բարելավում, ֆինանսատնտեսական կառավարման բարելավվում, միջազգային կապերի զարգացում և ԲՈՒՀ-ում կոռուպցիայի ռիսկերի նվազեցում:
Ընտրություններին մասնակցում էին հիմնադրի անունից առաջադրված խորհրդի անդամներ (ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյան, ՀՀ նախագահի օգնական Արմեն Աբելյան և այլն), լիազոր մարմնի կողմից առաջադրված խորհրդի անդամներ (կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյան, կոնսերվատորիայի դաշնամուրային ֆակուլտետի դեկան Իգոր Յավրյան և այլն), Պրոֆեսադասախոսական կազմից ընտրված խորհրդի անդամներ և ուսանողության կողմից ընտրված խորհրդի անդամներ:
Իր ելույթում մշակույթի նախարար Հ. Պողոսյանը նշեց, որ արդեն անցել է այն ժամանակը, երբ կոնսերվատորիաների ռեկտոր ընտրվում էին մեծ փորձով և հայտնի մարդու: Ըստ նրա, այսօր պետք է ծրագիր և այն իրականացնելու ունակություններ:
Ընտրող հանձնաժողովը բաղկացած էր 24 անդամից, որից 5-ը տարբեր պատճառներով ներկա չեն գտնվել ընտրություններին:

3 Сентябрь 2011 - 09:45 AMT
3 сентября в Ереванской государственной консерватории имени Комитаса состоялись выборы ректора, на должность был избран единственный кандидат Шаген Шагинян с 18 голосами “за” и 1 признанным недействительным бюллетенем.
Скрипач по профессии, Шаген Шагинян, получивший звание профессора 23 августа этого года, в своей концепции развития и реформ отметил 6 пунктов, в частности, улучшение качества обучения по европейским стандартам, развитие кадрового потенциала, улучшение материально-технической базы, улучшение финансового и технического управления, развитие международных связей и снижение риска коррупции в вузе. В выборах также участвовали члены совета, предложенного учредительным органом (министр культуры РА Асмик Погосян, помощник президента РА Армен Абелян и др.), члены совета, предложенного уполномоченным органом (композитор Роберт Амирханян, декан факультета по классу фортепиано Ереванской консерватории Игорь Яврян и др), члены совета, выбранные из профессорского и преподавательского состава.
В своем выступлении Асмик Погосян отметила, что уже прошло время, когда ректором консерватории выбирали известного человека с большим профессиональным опытом. Сегодня вузу необходима программа и определенные навыки для ее реализации. Избирательная комиссия состояла из 24 членов, 5 из которых по неизвестным причинам не приняли участие в выборах.