Սեպտեմբերի 1-ին Լոնդոնի «Royal Festival Hall»-ում տեղի ունեցավ «Սպիտակ տեսիլք» (Wհite Illusion) խորագրով համերգ` նվիրված Հայաստանի Հանրապետության 20-րդ տարեդարձին: Միջոցառումը կազմակերպել էին անվանի Ինվերս (Inverse) և Ղազար-գալա մշակութային ընկերությունները Հայաստանի մշակույթի նախարարության, Լոնդոնում Հայաստանի դեսպանության և Միացյալ Թագավորությունում հայոց եկեղեցու առաջնորդարանի հովանու ներքո:
Համերգային ծրագրում ընդգրկված էին Արամ Խաչատրյանի և երիտասարդ կոմպոզիտոր Կարեն Գրիգորյանի հեղինակային գործերը, որոնք կատարեցին «Ֆիլարմոնիա օրքեսթրան» (Philarmonia Orchestra), ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը, ֆլեյտահար Նելլի Մանուկյանը, կիթառահար Վարդան Գաբոյանը, թավջութակահար Բեն Ասատրյանը, դաշնակահարներ Արեգ Միրզոյանը և Արթուր Բոբիկյանը, ինչպես նաև Ջյուս անսամբլը:
Միջոցառմանը մասնակցեց շուրջ 2000 հանդիսատես, այդ թվում նաև Միացյալ թագավորությունում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների, բրիտանական քաղաքական, հասարակական և մշակութային ոլորտի և բրիտանահայ համայնքի ներկայացուցիչները:

3 Сентябрь 2011 - 11:37 AMT
1 сентября в “Royal Festival Hall” в Лондоне состоялся концерт “Белая иллюзия” (Wհite Illusion), посвященный 20-летию провозглашения Независимости Армении. Мероприятие было организовано известными культурными компаниями “Инверс” (“Inverse”) и “Казар-гала” под патронажем Министерства культуры РА, Посольства Армении в Лондоне и Армянской Церкви Объединенного Королевства.
В концертную программу были включены произведения Арама Хачатуряна и авторские работы молодого композитора Карена Григоряна, которые исполнили “Philarmonia Orchestra”, скрипач Карен Шахгалдян, флейтистка Нелли Манукян, гитарист Вардан Габоян, виолончелист Бен Асатрян, пианисты Арег Мирзоян и Артур Бобикян, а также ансамбль “Juice”.
На мероприятии присутствовало около 2000 зрителей, в том числе представители дипмиссий, аккредитованных в Объединенном Королевстве, политических, общественных и культурных организаций Британии, а также представители армянской диаспоры в Великобритании.