Սեպտեմբերի 2-5-ը Շուշիում անցկացվող «ԲարՔեմփ Արցախ 2011» տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին նվիրված չկոնֆերանսին մասնակցում էին նաև GTUG Հայաստան խմբի (Google technology User Group Armenia) երկու մոդերատորները՝ Վարդան Պապիկյանը և Վարդան Գրիգորյանը:
Նրանք միասին հանդես եկան երկու շնորհանդեսով: Նախ ներկայացրեցին, թե երբ և ինչպես է ստեղծվել GTUG Հայաստան խումբը և որոնք են խմբի նպատակները: «Google Technology User Group Google-ի տեխնոլոգիաներով հետաքրքրված մարդկանց և կազմակերպությունների խումբ է, որոնք պարբերաբար հավաքվում են և քննարկում տեխնոլոգիական տարբեր թեմաներ: Խումբը բաց է նաև նոր նախագծերի և նոր մտքերի քննարկման և զարգացման համար», – նշեց Վարդան Գրիգորյանը:
Այնուհետև խմբի մոդերատորները տեղեկացրեցին խմբի կողմից հայտարարված «Google-ն իմ աչքերով» նոր մրցույթի մասին: Սա GTUG Հայաստան խմբի կողմից կազմակերպվող առաջին մրցույթն է: Մրցույթին կարող են մասնակցել բոլոր ցանկացողները, հատկապես Google սիրողները և ստեղծարար միտք ունեցողները, քանի որ մրցույթի թեման է՝ «Ինչպես եք պատկերացնում Գուգլը»:
Յուրաքանչյուր մասնակից մինչև սեպտեմբերի 27-ը պետք է ներկայացնի հետաքրքիր նյութի կամ լուսանկարի կամ գրաֆիկական պատկերի կամ տեսահոլովակի կամ ծրագրային լուծմած տեսքով, թե ինչ է իր համար Google-ը: Իրենց ստեղծարար աշխատանքները մասնակիցները կարող են հրապարակել իրենց բլոգում և լինքն ուղարկեն GTUG Հայաստան խմբին:
«Հայտերի ընդունումից հետո անցկացվելու է օնլայն քվերակություն սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 20-ը, ապա քվեարկության հաշվարկ և ժյուրիի ընտրություն: Դե իսկ հոկտեմբերի 25-ին մենք կհայտնենք հաղթողներին և կհանձնենք մրցանակներ 5 տեղերում»,-պատմեց Վարդան Գրիգորյանը:
Ըստ Վարդան Գրիգորյանի՝ որպես մրցանակներ հանձնվելու են Google շապիկ, պայուսակ, ժակետ, օրական 2000-3000 ցուցադրությամբ Adverox գովազդային ծառայությունից անվճար օգտվելու հնարավորություն, դե իսկ 1-ին տեղ զբաղեցնողը կստանա նշված նվերներից բոլորը:
«ԲարՔեմփ Արցախ 2011» չկոնֆերանսի կազմակերպիչն է «Արցախի կրթական հիմնադրամ»-ը, աջակիցը՝ Արցախի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը։ «ԲարՔեմփ Արցախ-2011»-ը ինտերնետով ապահովում է «Արմինկո» ընկերությունը։

5 Сентябрь 2011 - 04:40 AMT
В проходящей с 2 по 5 сентября в Шуши неконференции “BarCamp Арцах-2011”, посвященной информационным технологиям, приняли участие два модератора из группы GTUG в Армении (Google technology User Group Armenia) – Вардан Папикян и Вардан Григорян.
Они выступили с двумя презентациями. Сначала они представили, когда и как была создана группа GTUG в Армении и каковы цели группы. “Это группа людей и организаций, интересующихся Google Technology User Group Google, которые периодически собираются и обсуждают различные технологические темы. Группа открыта также для обсуждения и развития новых проектов и идей”,- сказал Вардан Григорян.
Затем модераторы рассказали о конкурсе “Google – моими глазами”, объявленном группой. Это первый конкурс, который организует группа GTUG в Армении. В конкурсе могут принять участие все желающие, особенно поклонники Google и те, кто может предложить новые творческие идеи, поскольку тема конкурса – “Каким вы представляете себе Google”.
Каждый участник должен до 27 сентября представить, каким он видит Google, посредством материала, графического изображения, фотографии или какого-либо другого программного решения. Свои работы они могут опубликовать в своих блогах и прислать интернет-адрес группе GTUG в Армении.
“После приема заявок с 27 сентября по 20 октября будет проводиться онлайн-голосование, затем подсчет и выбор жюри. А 25 октября мы объявим имя победителя и наградим занявших первые пять мест”,- рассказал Вардан Григорян.
По словам Вардана Григоряна, в качестве призов будут вручаться футболки, сумки и жакеты с логотипом Google, возможность бесплатно пользоваться услугами рекламной службы Adverox, которая будет проводить 2000-3000 показа ежедневно.