Նարեկացի արվեստի միության երևանյան գրասենյակը 7 տարեկան է: Շուշիի մասնաճույղը այս տարի դարձավ 5 տարեկան: «2011 թիվը դաժան տարի էր մեր միության համար, քանի որ մեր միությունը ոչ մի հրատարակություն չի ունեցել, քանի որ տարօրինակ վիճակի մեջ է մեր ընտանիքը: Մեր ընտանեկան բիզնեսի պատճառով կան տարօրինակ իրավիճակներ: Վստահել ենք մարդկանց, ովքեր չարաշահել են այդ վստահությունը: Այս պատճառով գործունեությունը այս տարի պասիվ է եղել», մամլո ասուլիսի ժամանակ ասած միության հիմնադիր Նարեկ Հարությունյանը:
Իր հերթին հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը նշեց, որ 7 տարվա ընթացքում կենտրոնին հաջողվել է այնպիսի աշխատանքներ կատարել, որոնք բացառիկ էին: «Պատահական չէ, որ տարբեր ոլորտի մշակույթի գործիչներ այս հարկի տակ իրենց տանն են զգում: ՆԱՄ-ը կարծես մեր օրերում փարոսի դեր է կատարում և իր լույսով մարդկանց ձգում: Ցավալի և անհասկանալի է, որ այն հիմա խնդիրներ ունի», ասաց նա:
Միության ծննդյան կապակցությամբ այսօր կայանալու է «7 տարի քո մշակութային կապը» անվանումով համերգը: Ծրագրում ընդգրկված են 13 երգ Սպեղանի երգչախմբի, Աստղիկ Վարդանյանի, «Գյուրջիև» համույթի, Լևոն Կարապետյանի, Վահան Արծրունու, Հասմիկ Բաղդասարյանի, Ռուբեն Հախվերդյանի և «Նարեկացի» ժող. նվագարանների համույթի կատարումները:

Ереванскому офису Союза искусств Нарекаци исполнилось 7 лет. А его филиалу в Шуши – 5 лет. “2011 год для нашего союза был довольно тяжелым, поскольку у союза не было ни одной публикации. Из-за нашего семейного бизнеса мы оказались в странной ситуации. Мы доверились людям, которые воспользовались этим. По этой причине нынешний год для нас оказался таким бездейственным”, – сказал во время пресс-конференции основатель союза Нарек Арутюнян.
В свою очередь, специалист по памятникам Самвел Карапетян отметил, что в течение семи лет центру удалось сделать исключительную работу. “Не случайно деятели различных сфер культуры чувствуют себя в нашем союзе как дома. Союз в наши дни стал неким маяком, привлекающим своим светом людей. Очень больно и непонятно, почему у него сейчас много проблем”, – сказал он.
По случаю дня рождения союза 5 сентября состоится концерт под названием “7 лет твоей культурной связи”. В программу концерта включены выступления хора “Спегани”, Астхик Варданян, ансамбля “Гюрджиев”, Левона Карапетяна, Вагана Арцруни, Асмик Багдасарян, Рубена Ахвердяна и ансамбля народных инструментов “Нарекаци”.