Դուդուկահար Ջիվան Գասպարյան կրտսերը օգոստոսի 25-30-ը կայացած Ուզբեկստանի միջազգային 8-րդ երաժշտական փառատոնին արժանացել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հատուկ մրցանակին: Այդ մասին երաժիշտը հայտնեց մամլո ասուլիսի ժամանակ: Փառատոնը կայացել է Սամարղանդ քաղաքում: Փառատոնին մասնակցելու համար Սամարղանդ էին եկել 52 երկրի ներկայացուցիչներ: Փառատոնին նա նվագել է Սայաթ-Նովայի «Աշխարհումըս ախ չիմ քաշի» ստեղծագործությունը, «Հովերն ելան» և «Քնիր իմ բալիկ» ստեղծագործությունները, ինչպես նաև սեփական իմպրովիզացիան: Մրցույթի գրան պրիին արժանացել է Չինաստանի ներկայացուցիչը: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հատուկ 3 մրցանակներից մյուս երկուսին արժանացել են ադրբեջանցի և ուզբեկ արտիստները:
«Մրցանակն ինձ շատ մեծ բան է տալիս: Ես Հայաստանը նեկայացրեցի 52 երկրների հետ միասին: Այն հետաքրքիր շփում տվեց ինձ», ասաց երիտասարդ դուդուկահարը: Նա նաև հավելեց, որ շատ առաջարկներ ստացավ փառատոնի ավարտից հետո, սակայն չմասնավորեցեց թե ինչպիսի:
Այժմ Ջիվան Գասպարյան կրտսերը զբաղված է սոլո ձայնասկավառակի ձայնագրությամբ: Սկավառակի մեջ ընդգրկվելու են Սայաթ-Նովայի, Կոմիտասի և այլ հեղինակների ստեղծագործություններ, միայն դուդուկներով:

Дудукист Дживан Гаспарян-младший на состоявшемся с 25 по 30 августа 8-ом международном музыкальном фестивале удостоился особого приза ЮНЕСКО. Об этом музыкант сообщил во время пресс-конференции. Фестиваль проходил в городе Самарканд. Для участия в фестивале в Самарканд приехали музыканты из 52 стран. На фестивале он сыграл произведение Саят-Новы, а также собственные импровизации на них. Гран-при конкурса удостоился представитель Китая. Остальные два из трех особых призов ЮНЕСКО достались азербайджанскому и узбекскому артистам.
“Приз очень много значит для меня. Я представил Армению в числе 52 стран. Общение с участниками было довольно интересным для меня”, – сказал молодой дудукист. Он также добавил, что получил много предложений после завершения фестиваля, хотя не уточнил, какие именно.
В настоящее время Дживан Гаспарян-младший записывает соло-альбом. В альбом войдут произведения Саят-Новы, Комитаса и других авторов, исполненные на дудуке.